Prof. Mrukwa-Kominek członkiem zarządu towarzystwa okulistycznego.

Prof. Ewa Mrukwa-Kominek – pełniąca obowiązki zastępcy dyrektora Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach – została członkiem zarządu Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Zaćmy i Chirurgów Refrakcyjnych. Jest jedynym przedstawicielem Polski w tym gronie.

Towarzystwo skupia tysiące członków, w tym najwybitniejsze autorytety w dziedzinie okulistyki z całej Europy. Zajmuje się głównie edukacją lekarzy, wydawaniem zaleceń terapeutycznych, wprowadzaniem nowych metod leczenia oraz organizacją i wsparciem konferencji i szkoleń. Prof. Mrukwa-Kominek uważa, że objęcie przez nią stanowiska w zarządzie Towarzystwa to docenienie polskiego dorobku naukowego. Okulistka powierzono tę funkcję po rekomendacji polskich członków organizacji. Kadencja członka zarządu wynosi dwa lata. Można ubiegać się o dwie kadencje.„Najważniejszym problemem, który pojawia się na forum Towarzystwa, jest leczenie zaćmy i starczowzroczności. Starczowzroczność to taki stan narządu wzroku, w którym z wiekiem pojawia się zaburzenie akomodacji będące efektem starzenia soczewki, wiąże się z koniecznością korekcji, żeby dobrze widzieć. Ta korekcja jest możliwa za pomocą okularów, ale również chirurgicznie metodami zewnątrz – jak i wewnątrzgałkowymi” – powiedziała PAP prof. Mrukwa-Kominek.„To najważniejsze wyznawanie, bo dziś, w XXI wieku, każdy pacjent chciałby móc czytać i chodzić bez okularów” – zaznaczyła okulistka.Prof. Ewa Mrukwa-Kominek specjalizuje się m.in. właśnie w leczeniu starczowzroczności. Jako pierwsza w Polsce przeprowadziła operację wszczepienia soczewki bioanalogicznej pacjentowi cierpiącemu z powodu zaćmy.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>