Prof. Czupryniak: Decydenci nie rozumieją istoty cukrzycy.

Dwa leki inkretynowe, doustny i iniekcyjny, zostały przewidziane do refundacji już w grudniu. W ostatniej chwili zostały jednak skreślone. Ministerstwo Zdrowia ciągle podnosi, że chorych na cukrzycę jest dużo, leki są drogie i nas na nie stać. Tymczasem wnioski o refundację tych leków składane przez firmy dotyczą ściśle określonych grup pacjentów – takich, którzy odniosą z nich największą korzyść – mówi prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

- Po drugie, firmy farmaceutyczne mogą zawrzeć z ministerstwem porozumienie, do jakiej sumy państwo będzie refundować dany lek. Ministerstwo dysponuje narzędziami pozwalającymi dokładnie kontrolować wydatki. W skali rocznej refundacji leków inkretynowych nie byłyby to duże kwoty. Ale na to także zgody nie ma – dodaje prof. Czypryniak.

Jego zdaniem powodem jest niezrozumienie istoty cukrzycy przez naszych decydentów. – Ministrowie, NFZ mówią: „Dobrze, będziemy refundować, ale wykażcie, że ten lek oszczędza wydatki na leczenie powikłań albo zmniejsza śmiertelność po pół roku czy roku”. Tymczasem cukrzyca to choroba przewlekła i niestety, nie ma tu efektów wymiernych w 2 lata, ale w 15 czy 20 lat. Jednak ten horyzont czasowy nie interesuje żadnej władzy w kraju, której kalendarzem rządzi długość sprawowanej kadencji. Brakuje dalekosiężnego spojrzenia – uważa szef PTD.

Polska The Times.
Diabetologia.mp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>