Prof. Andrzej Szczeklik doktorem honoris causa UJ.

Choć data uroczystości wręczenia prof. Andrzejowi Szczeklikowi doktoratu honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego nie została jeszcze ustalona, wszystko poza tym już wiadomo: władze UJ postanowiły w ten sposób docenić wybitne osiągnięcia naukowe profesora. A w szczególności: opracowanie teorii powstania i rozwoju astmy aspirynowej; opracowanie nowego modelu i metody badania trombinogenezy we krwi i wykazanie przy jej użyciu swoistych zaburzeń krzepnięcia krwi w chorobach z kręgu miażdżycy tętnic; pierwsze podanie prostacykliny człowiekowi, opisanie jej działania na ustrój ludzki i wprowadzenie jej do terapii; odkrycie polimorfizmu genetycznego syntazy LTC4 – kluczowego enzymu w biosyntezie leukocytów; wykrycie wspólnych zaburzeń metabolicznych kwasu arachidonowego w astmie i pokrzywce z nadwrażliwością na aspirynę oraz opis naturalnego przebiegu, sposobów rozpoznawania i leczenia astmy aspirynowej.

Prof. Szczeklik ma w swoim dorobku naukowym m.in. opisanie mechanizmu jednej z postaci astmy – tzw. aspirynowej – oraz odkrycie genetycznego podłoża astmy oskrzelowej. Dzięki jego badaniom nad prostacykliną, związek ten znalazł zastosowanie w leczeniu chorób tętnic. Działalność profesora spowodowała, że II Katedra Chorób Wewnętrznych UJ jest obecnie zaliczana do najnowocześniejszych ośrodków interny i genetyki medycznej w Europie.

Prof. Andrzej Szczeklik otrzymał na początku grudnia tytuł Człowieka Roku 2008 w Ochronie Zdrowia. Jest nie tylko lekarzem i naukowcem, ale też humanistą, eseistą i pisarzem, przyjacielem i opiekunem artystów, związanym ze środowiskiem Piwnicy pod Baranami oraz „Tygodnikiem Powszechnym”.
www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>