Problemy z tarczycą zbyt rzadko diagnozowane.

Problemy hormonalne wynikające ze złej pracy tarczycy ma w Polsce co najmniej co dziesiąta osoba w podeszłym wieku, ale tylko połowa jest tego świadoma – uważa prof. Andrzej Milewicz, kierownik Katedry i Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami, Akademii Medycznej we Wrocławiu.
- Częściej dysfunkcja tarczycy dotyczy kobiet, szczególnie starszych. Ponad połowa chorych nie zdaje sobie z tego sprawy, a co za tym idzie nie leczy się – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl profesor Milewicz.
Zdaniem profesora lekarze pierwszego kontaktu nie stosują powszechnie prostych przesiewowych narzędzi, które pozwalają na stwierdzenie związanych z wiekiem zagrożeń, a co za tym idzie – nie podejmują prób ich usunięcia bądź zminimalizowania.

Z uwagi na duże rozpowszechnienie chorób tarczycy w codziennej praktyce lekarskiej u osób starszych należy zwrócić dużą uwagę na objawy chorób tarczycy oraz okresowe monitorowanie TSH i przeciwciał anty TPO.

- U osób w podeszłym wieku, zwłaszcza u kobiet, monitorowanie niektórych hormonów płciowych może poprawić jakość oceny ryzyka wystąpienia chorób serca 
i naczyń. Wydaje się zasadne, by poziom hormonów został wpisany w standardowy zestaw badań osób po 65. roku życia, oraz kobiet wchodzących w okres menopauzy – dodaje profesor.

KL/ Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>