Problemy z prostatą może zdiagnozować… okulista.

Problemy związane z przerostem gruczołu krokowego może zdiagnozować… okulista, ponieważ receptory w mięśniach gładkich prostaty i w tęczówce są takie same. Choroba prostaty objawia się więc tzw. zespołem wiotkiej tęczówki, utrudniającym leczenie operacyjne zaćmy. Jak podkreśliła podczas piątkowej konferencji prasowej w Katowicach okulistka prof. Ewa Mrukwa–Kominek z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, jednoczesne występowanie obu chorób u pacjentów jest dość częste, bo są one typowe u pacjentów powyżej 60. roku życia.

„Pacjenci są zaskoczeni, że o kłopotach z prostatą informuje ich okulista i to jeszcze w czasie zabiegu” – powiedziała. Dla części pacjentów to pierwszy sygnał o problemie, są jednak również tacy, którzy leczą się z powodu przerostu gruczołu krokowego, ale nie informują o tym okulisty planującego ich zabieg usunięcia zaćmy. „To błąd” – przestrzega okulistka.

„Operując pacjenta, który ma przerost gruczołu krokowego i jest leczony lekami, możemy się spodziewać tzw. zespołu wiotkiej tęczówki. Niesie to bardzo duże zagrożenie powikłań śródoperacyjnych. Jeżeli chirurg okulista o tym wie, może się zabezpieczyć, stosując odpowiednie leczenie przed i w trakcie zabiegu. Natomiast jeżeli na stole operacyjnym nas to zaskakuje, niestety powikłania mogą być dużo groźniejsze dla pacjenta” – zaznaczyła prof. Mrukwa–Kominek.

W efekcie przerostu gruczołu krokowego dochodzi do zaniku zrębu tęczówki, przy jej jednoczesnym prawidłowym utkaniu. Podczas badania okulistycznego z użyciem lampy szczelinowej nieprawidłowości nie widać, dlatego tak ważne jest poinformowanie lekarza o wszystkich dolegliwościach w rozmowie poprzedzającej operację.

„Jeśli pacjent tego nie zrobi, rozpoczynamy operację i okazuje się, że tęczówka wkleszcza się do ran, przez które wchodzimy narzędziami. Faluje jak żagiel, jest bardzo wiotka, nie trzyma się w swoim położeniu. Widząc, co się dzieje pytamy pacjenta, czy ma problemy z prostatą. 60 proc. pacjentów w takiej sytuacji mówi, że ma, bierze leki i się nie przyznało. A należało uprzedzić tych pacjentów o tym już u urologa – że powinni o przeroście gruczołu krokowego mówić lekarzom innych specjalności, bo jest możliwość wystąpienia różnych niespodzianek podczas leczenia operacyjnego” – wyjaśniła prof. Mrukwa–Kominek.

Oprócz komplikacji podczas samego zabiegó tacy pacjenci są też bardziej narażeni na powikłania pooperacyjne, jak obrzęki plamki, pozabiegowe zapalenie tęczówki czy wnętrza gałki ocznej.

Zespół wiotkiej tęczówki jest obserwowany również u kobiet. W tym przypadku podłożem może być przewaga hormonów męskich nad żeńskimi, co również może dać podobne objawy. Okuliści sugerują takim pacjentkom wizytę u endokrynologa i ginekologa.

Zespół ten, opisany przez amerykańskich badaczy w 2005 r., występuje też u części pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą i zespołem przewlekłego złuszczania torebki soczewki w zaćmie. Jak podkreśliła okulistka, z oka można „wyczytać” również inne dolegliwości trapiące nasz organizm: choroby żołądka, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, niewydolność krążenia, a nawet białaczkę.

„Nie ma chorego oka w zdrowym ciele, pomijając drobne dolegliwości typu zapalenie spojówek. Tęczówka, ciało rzęskowe, siatkówka, naczyniówka to są jednak struktury oka, które odpowiadają stanem zapalanym, reakcją immunologiczną na coś złego, co się dzieje w naszym organizmie” – podsumowała prof. Mrukwa–Kominek.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>