Problemy z pasożytami w jelitach. Czy są tam potrzebne? List od Matki.

Szanowny Panie Doktorze,
Poszukując w internecie informacji na temat pasożytów znalazłam Pański artykuł „Pasożyty w jelitach są nam potrzebne”. Zainteresował mnie on, gdyż dotyczy problemu, jaki się obecnie pojawił u nas w rodzinie. Jestem mamą dwójki dzieci- córka ma 3 lata i 9 miesięcy, synek 5 miesięcy. Syn od urodzenia miał jakieś problemy ze skórą- trądzik niemowlęcy, nieładna skóra na główce (taka skorupa, łuski, mocno wysuszająca się), jak miał 2,5 miesiąca to skóra zrobiła się sucha, okresowo pojawiała się jakaś wysypka, a do tego doszły ciemnozielone, rzadkie kupy. Trafiliśmy do alergologa, ja karmiąc wyłącznie piersią, odstawiłam wszelkie silne alergeny ze swojej diety (nabiał, cytrusy, orzechy, kakao, miód, seler, pomidory itp.). Poprawa następowała powoli, ale generalnie stan skóry syna poprawiał się, stolce także się normowały. Ale to wszystko miało taki trochę charakter sinusoidy- raz lepiej, raz gorzej znowu i trudno było skojarzyć to z moją dietą. W zasadzie do dziś nie znamy alergenu, nie udało się go wytropić. To skłoniło mnie do poszukiwania informacji na ten temat.

I czytając internet zauważyłam, że bardzo często pisze się o tym, że objawy alergiczne mogą powodować pasożyty. Zapytałam na wizycie u pani doktor alergolog czy taka hipoteza jest w ogóle możliwa. Czy istnieje możliwość, że np starsza córka ma pasożyty i zaraziła nimi syna. Pani Doktor odpowiedziała, że jest to mało możliwe, no chyba, że córka ma lamblie- to już bardziej. Postanowiliśmy więc zbadać córce kał pod kątem pasożytów. W wyniku badania koproskopowego (badanie było wykonywane w laboratorium parazytologicznym) nie stwierdzono pasożytów, natomiast stwierdzono nieliczne lamblie.
Córka jest generalnie zdrowym dzieckiem, do wieku 3,5 roku w ogóle prawie nie chorowała (jedynie sporadyczne przeziębienia, trzydniówka itp), w grudniu 2010 roku poszła do przedszkola i od tego czasu w okresie 2,5 miesiąca chorowała niestety 3 razy (w tym dwa razy zapalenie ucha), dostała przez ten okres aż 3 antybiotyki. Gdyby nie drążenie tematu alergii syna, to nie wpadłabym raczej na pomysł zbadania jej pod kątem pasożytów, gdyż nie było ku temu przesłanek. Nie ma biegunek (stolce są w normie), problemów brzuszkowych. Jedynie kiedy miała zapalenie ucha to w tym okresie pojawiało się czasem zgrzytanie zębami. Jak uszy wyleczyliśmy to minęło.
Zwracam się do Pana Doktora, bo nie bardzo wiem teraz co mamy robić. Lekarz w przychodni jedyne co może zaproponować to leczenie chemiczne. Ja jako matka czuję, że nie jest to dobra droga, bo osłabi organizm córki, obciąży wątrobę, a i tak zagrożenie ponownego zakażenia jest wielkie. Czy to w ogóle trzeba leczyć (w niektórych źródłach czytałam, że nawet 80% dzieci w wieku od 2 do 5 lat ma lamblie)? Ja intuicyjnie skłaniałabym się ku leczeniu naturalnemu najpierw. Myślałam o nalewce Ojca Sroki- vernicadisie, a także o okładach na brzuch z ziół Bittnera. Chcę jej także podawać olej z pestek dyni tłoczony na zimno.
Dodam jeszcze tylko, że w międzyczasie objawy alergicznie synkowi praktycznie ustąpiły- skóra jest niemal idealna, stolce zupełnie ‚zdrowe’, bardzo ładnie przybiera na wadze, mimo, że ja bardzo rozszerzyłam już swoją dietę. W takim wypadku chyba nie ma sensu badać synka pod kątem lamblii?
Czy Pan Doktor może mi udzielić jakiejś wskazówki? Jeśli nie można tego zrobić mailowo, to może mógłby Pan Doktor polecić mi jakiegoś lekarza z mojego regionu (mieszkam pod Warszawą), który także reprezentowałby podejście holistyczne.
Z góry serdecznie dziękuję,
Z poważaniem: Dorota W.

Szanowna Pani!

Dziękuję za list i zaufanie! Chciałem sprostować, że ja nie jestem autorem tej informacji. Mogę tylko Pani podpowiedzieć, żeby Pani się skontaktowała z Instytutem Mikroekologii w Poznaniu- www.instytut-mikroekologii.pl , gdzie wykonują badanie kału w kierunku drożdży, grzybów i pasożytów. Z poważaniem: Jacek Roik
p.s. Oto link do wspomnianej w liście Internautki informacji:

http://www.roik.pl/pasozyty-w-jelitach-sa-nam-potrzebne/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>