Problemy wieku podeszłego.

Okazją do prezentacji dokonań Katedry i Kliniki Neurologii Wieku Podeszłego był obchodzony w piątek (13 lutego) jubileusz tej placówki. Katedrę powołała dziesięć lat temu Śląska Akademia Medyczna (dziś Uniwersytet Medyczny) w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach.

Katedra i Klinika Neurologii Wieku Podeszłego, którą kieruje prof. Grzegorz Opala, była odpowiedzią władz uczelni na zachodzące w Polsce zmiany demograficzne. Zaistniała też konieczność zapewnienia specjalistycznego leczenia chorób układu nerwowego związanych z procesem starzenia. W minionym stuleciu byliśmy świadkami największego przyrostu liczby starszych ludzi na świecie; średnia wieku człowieka wzrosła w tym czasie o ponad 20 lat i dalej rośnie.

Obecnie każdego miesiąca milion ludzi przekracza barierę 60. lat życia. Największy przyrost obserwuje się w najstarszej grupie, powyżej 80 lat. Jest to zjawisko z jednej strony oczekiwane, ale zarazem do pewnego stopnia szokujące – nie do końca jesteśmy na nie przygotowani. Kilka miesięcy temu zmarła najstarsza Polka, która miała lat 111. Mamy też w Polsce ponad 2000 osób, które mają powyżej 100 lat

Dzisiaj na świecie żyje 70 milionów ludzi liczących powyżej 80 lat. Szacuje się , że około 2050 roku ta liczba wzrośnie pięciokrotnie! To pociągnie za sobą szereg zjawisk, na które trzeba być przygotowanym.

Obecne wydatki wiązane z leczeniem chorób układu nerwowego szacuje się na ok. 140 miliardów euro. W Polsce około 35% kosztów leczenia generują, mówiąc ogólnie – choroby mózgu – ale nakłady na badania naukowe w tym obszarze stanowią, niestety, tylko 8 procent.

- Starzenie się społeczeństw powoduje gwałtowny wzrost kosztów związanych z chorobami mózgu – powiedział prof. Grzegorz Opala. – Dezorganizuje to dotychczasowy system ochrony zdrowia. Jest on pod wieloma względami nieprzygotowany, zarówno od strony organizacyjnej jak i kosztowej do zapewnienia pomocy tej grupy pacjentów. Wymaga to nowych rozwiązań systemowych, w których muszą nastąpić także zmiany w dystrybucji środków finansowych.

Katedra i Klinika Neurologii Wieku Podeszłego dysponuje 21 łóżkami. W roku rozpoczynającym jej działalność hospitalizowano tam około 70 osób. Po latach tych hospitalizacji było już nawet siedemset. Jak mówi prof. Opala, była to granica, gdzie ilość zaczynała mieć wpływ na jakość.

Wprowadzono więc klinikę jednego dnia, która pozwoliła przyjmować prawie do dwóch tysięcy pacjentów rocznie. Bez skutków ubocznych dla nich, i z ogromną oszczędnością dla systemu finansowania. Zmiany jednak, które ostatnio nastąpiły – wprowadzenie systemu rozloiczeń w ramach JGP i likwidacja finansowania jednodniowych klinik – nie są korzystne dla katowickiej placówki.

- NFZ określił się jednoznacznie: nie będzie finansowania jednodniowych klinik – mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Grzegorz Opala. – W Funduszu przyznają, że generalnie nasze rozwiązania są bardzo dobre, skuteczne i oszczędne, ale dla jedynej tego rodzaju placówki w kraju, nikt nie będzie tworzył odrębnego modelu finansowania świadczeń.

www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>