Problem chorych na tętnicze nadciśnienie płucne!

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie już latem wykorzystał pieniądze na leczenie chorych na tętnicze nadciśnienie płucne. Odsyła więc pacjentów do Warszawy lub Krakowa. W Lublinie na rzadkie choroby serca leczą się pacjenci nie tylko z regionu, ale też z innych części wschodniej Polski. Koszt jednorazowej dawki leku na tętnicze nadciśnienie płucne wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Co roku do lubelskiej lecznicy trafia kilkudziesięciu pacjentów z tym schorzeniem. W tym roku szpital dostał na ich leczenie 400 tysięcy złotych. Od początku było więc wiadomo, że pieniędzy nie starczy.

- Teraz osoby trafiające do nas z tętniczym nadciśnieniem płucnym są diagnozowane i jeśli kwalifikują się do leczenia, odsyłamy je do innych palcówek, m.in. do Warszawy czy Krakowa. To przecież spory problem dla tych ludzi. Już dwukrotnie prosiliśmy NFZ o zwiększenie limitów, jednak na razie nic się nie zmieniło – tłumaczy w Gazecie Wyborczej Małgorzata Piasecka-Twaróg, zastępca dyrektora szpitala ds. lecznictwa.

?Lubelski OW NFZ udzielił upoważnień innym oddziałom NFZ do pokrycia kosztów leczenia pacjentów ubezpieczonych w Lubelskim OW NFZ, w przypadku udzielenia świadczeń opieki zdrowotnej w placówkach, z którymi dany oddział ma podpisane umowy? ? uspokaja w przysłanym nam mailu Małgorzata Bartoszek po. rzecznika prasowego Lubelskiego OW NFZ.

Co w tej sytuacji radzi płatnik szpitalowi?

Żeby dokonał przesunięć środków finansowych pomiędzy rodzajami i zakresami świadczeń zgodnie z zapisami ogólnych warunków umów, gdyż Lubelski OW NFZ nie posiada rezerw lub nadwyżek finansowych pozwalających na sfinansowanie obecnych i przyszłych nadwykonań.

?Równocześnie informuję, że Lubelski OW NFZ jest w trakcie przygotowywania aneksu do umowy zawartej ze Świadczeniodawcą, który zwiększy wartość umowy o ok. 10 proc.? ? pociesza NFZ.

Dla pacjentów, którzy muszą wyprawić się do odległych szpitali NFZ nie ma żadnej rady. A są to osoby, u których choroba objawia się m.in. dusznością podczas wysiłku, szybko się męczą.

RR/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>