Priorytety w polityce zdrowotnej według PSL.

Zwiększenie nakładów na opiekę zdrowotną do 10 proc. PKB, uchwalenie ustawy o zdrowiu publicznym, poprawa dostępności usług oraz zwiększenie skuteczności ratownictwa medycznego – to według PSL niektóre z koniecznych zmian w systemie ochrony zdrowia. W czwartek w Sejmie odbyła się zorganizowana przez PSL konferencja „Pakt dla zdrowia”. Podczas debaty z udziałem ekspertów medycznych, reprezentantów pacjentów, samorządowców, środowiska naukowego oraz przedsiębiorców sformułowano „zadania i cele polityki zdrowotnej”.

Według Stronnictwa należą do nich: zwiększenie całkowitych nakładów finansowych na ochronę zdrowia w Polsce do 10 proc. PKB. Zwiększenie nakładów miałoby nastąpić m.in. poprzez większe pozyskanie środków unijnych, partnerstwo publiczno-prywatne, skrócenie dotychczasowej drogi przepływu pieniędzy w ochronie zdrowia od osób ubezpieczonych do świadczeniodawców.

Kolejnym celem ma być uchwalenie „Konstytucji Zdrowia”, czyli „ustawy o zdrowiu publicznym, w której znajdą się rozproszone po kilkudziesięciu aktach prawnych ponadsektorowe zadania ochrony zdrowia w Polsce”.

PSL wskazuje też na potrzebę zapewnienia „równości w zdrowiu poprzez zwiększenie dostępności do opieki zdrowotnej dla obywateli bez względu na ich dochody, status społeczny oraz miejsce zamieszkania”.

Priorytetem mają też być: „poprawa sytuacji zdrowotnej dzieci i młodzieży” oraz „stworzenie ponadsektorowych warunków do zdrowego starzenia się społeczeństwa”.

Wnioski z konferencji wskazują też na „konieczność zwiększenia skuteczności systemu ratownictwa medycznego”.

Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak (PSL) zapowiedział, że opracowane w czwartek rekomendacje zostaną w przyszłości wykorzystane w pracach parlamentarnych i rządowych. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>