Prezes PTO apeluje do ministra zdrowia ws. wyceny operacji zaćmy.

Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Okulistycznego zaapelował do ministra zdrowia o przeanalizowanie wyceny operacji zaćmy i spotkanie w tej sprawie. NFZ proponuje obniżenie stawki za tę procedurę mniej więcej o 35 proc., co według PTO jest nieuzasadnione. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Krzysztof Bąk poinformował PAP we wtorek, że list od prezesa ZG PTO jeszcze nie dotarł do resortu. Zapewnił, że gdy list wpłynie do MZ, to po zapoznaniu się z jego treścią, resort odniesie się do niego.

Prezes ZG PTO prof. Wojciech Omulecki w liście wysłanym do ministra zdrowia przypomniał, że 26 listopada NFZ opublikował projekt zarządzenia, w którym „najczęściej wykonywana w okulistyce operacja usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji, z jednoczesnym wszczepieniem soczewki wewnątrzgałkowej, została wyceniona na 36 pkt (do tej pory – 55 pkt)”. Oznacza to – jak wyjaśniło PTO – (przy stawce 52 zł za punkt) obniżkę o 35 proc., z 2860 zł do 1872 zł.

„Tak drastyczne obniżenie wyceny operacji zaćmy jest całkowicie nieuzasadnione, a w przypadku operacji przeprowadzanych u dzieci wręcz irracjonalne (konieczność kilkudniowej hospitalizacji i znieczulenia ogólnego)” – podkreślił prezes w liście.

„Spowoduje to gwałtowne obniżenie jakości tego leczenia i uniemożliwi utrzymanie obowiązujących, europejskich standardów w tym zakresie” – ocenił prezes PTO. Jak dodał, należy się także liczyć ze zwiększeniem liczby powikłań operacyjnych i wzrostem kosztów związanych z ich leczeniem.

„Jesteśmy również przekonani, że w dłuższym okresie czasu nie wpłynie to pozytywnie na czas oczekiwania na zabieg, gdyż nieopłacalność wykonywania tej procedury chirurgicznej nie skłoni szpitali do zwiększenia liczby wykonywanych operacji, a spowoduje jedynie wzrost zadłużenia szpitali publicznych i nieopłacalność działalności niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej” – czytamy w liście.

Prof. Omulecki zaapelował o ponowne przeanalizowanie wyceny omawianej procedury chirurgicznej i zadeklarował gotowość i chęć współpracy z Ministerstwem Zdrowia i NFZ w celu stworzenia optymalnych zasad finansowania zabiegów okulistycznych. Zaproponował też spotkanie z ministrem w tej sprawie. Według PTO w spotkaniu takim mogliby uczestniczyć: przedstawiciel NFZ, reprezentant PTO, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Okulistyki, a także przedstawiciele szpitali i eksperci ekonomiści.

Rzecznik prasowy NFZ Andrzej Troszyński w rozmowie z PAP we wtorek przypomniał, że do 9 grudnia można do NFZ nadsyłać opinie dotyczące projektu zarządzenia ws. zmiany wyceny. „W proponowanej przez NFZ wycenie uwzględniono wysoki standard soczewki i tak naprawdę odniesiono się w obniżce do niezwykle wysokiej nieuzasadnionej naszym zdaniem rentowności wykonywanej procedury” – podkreślił.

W informacji prasowej nt. zarządzenia NFZ wyjaśnił, że zmiana wyceny leczenia zaćmy to wynik prowadzonych w centrali funduszu analiz kosztowych. Według NFZ dotychczasowa wycena budziła liczne kontrowersje, co znajdowało odzwierciedlenie w publikacjach medialnych oraz korespondencji do centrali NFZ.

Z danych NFZ wynika, że w latach 2009-2012 łączna liczba osób oczekujących na usunięcie zaćmy wzrosła z 242 tys. na koniec 2009 r. do 405 tys. osób na koniec 2012 r. W tym czasie wydłużył się również średni rzeczywisty czas oczekiwania; na koniec grudnia 2012 r. wynosił 428 dni, natomiast 3 lata wcześniej kształtował się na poziomie około 300 dni.

W 2009 r. wartość rozliczonych przez NFZ świadczeń usunięcia zaćmy wyniosła prawie 510 mln złotych, a w 2012 r. przekroczyła 544 mln zł. W 2009 r. świadczenia usunięcia zaćmy realizowało 234 świadczeniodawców, natomiast w 2012 r. – 266. W 2012 r. wykonano w ramach NFZ 176 344 operacje usunięcia zaćmy, a w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2013 r. – 126 353. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>