Prenatalna ekspozycja na bisfenol A wpływa na stan tkanki tłuszczowej.

Ekspozycja płodu na działanie bisfenolu A (BPA) powoduje podwyższony stan zapalny w komórkach tłuszczowych po narodzinach, co zwiększa ryzyko otyłości, cukrzycy i zespołu metabolicznego w późniejszym życiu – informują naukowcy z Uniwersytetu Michigan (USA). Bisfenol A jest związkiem chemicznym stosowanym w produkcji tworzyw sztucznych. Występuje m.in. w plastikowych butelkach i pojemnikach na żywność.
Naukowcy badali wpływ BPA na ciężarne owce, z których połowa otrzymywała olej kukurydziany bez dodatków, a druga z dodatkiem bisfenolu A. Dawka tego związku została dobrana tak, by odzwierciedlać jego poziom we krwi pępowinowej u ludzi.

Nowo narodzone samice podzielono następnie na cztery grupy liczące po 9-12 zwierząt. Owce z pierwszej grupy były przekarmiane (w wyniku czego stały się otyłe) i były wcześniej narażone na działanie BPA, zwierzęta z drugiej grupy również były otyłe, jednak nie miały kontaktu z BPA; trzecia grupa miała wagę w normie i była narażona na działanie BPA, a czwarta miała wagę w normie i nie miała kontaktu ze szkodliwym związkiem.

W 15. miesiącu życia owce przeszły badania, podczas których sprawdzano tolerancję glukozy, a siedem miesięcy później pobrano próbki tkanki tłuszczowej, by przyjrzeć się markerom stanu zapalnego (ekspresja białka CD68 i poziom adiponektyny). Gdy ekspresja CD68 wzrasta, a poziom adiponektyny maleje, stan zapalny ulega zaostrzeniu. To właśnie zaobserwowano w obu grupach otyłych owiec.

Większa ekspresja CD68 występowała także w grupie o normalnej wadze, która była narażona na działanie BPA, co pozwala sądzić, że mechanizmy zapalne są skutkiem nie tylko diety, ale także toksycznego działania bisfenolu – zauważają naukowcy.

W przypadku obu grup otyłych owiec występował podwyższony poziom insuliny, jednak nie zauważono wpływu ekspozycji na BPA na insulinooporność, co sugerowały wcześniejsze badania prowadzone na myszach.

Wnioski zostały zaprezentowane podczas 95. dorocznego zjazdu Towarzystwa Endokrynologicznego, który odbył się w dniach 15-18 czerwca w San Francisco.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>