Prawda, czy oszustwo? Badanie zaprzecza roli witaminy C.

Jeżeli wierzyć tzw. przeglądowi Cochrane, który został opublikowany przed paroma laty i rokrocznie jest chętnie powtarzany, to wydaje się, że efekt działania witaminy C przy przeziębieniach jest znikomy. Liczni badacze i naukowcy wnioskują z tego, że suplementacja witaminą C w sezonie zimowym jest oceniana zbyt wysoko. W podobny sposób reagują również media. Następstwa takiej kampanii: zdezorientowani ludzie zaczynają wątpić w wiedzę znaną od dawna i wielokrotnie potwierdzaną zarówno praktycznie, jak i naukowo.
Przegląd Cochrane dotyczył między innymi korzyści płynących z zastosowania witaminy C przy przeziębieniach i obejmował w sumie 30 pojedynczych badań z około 11 000 uczestnikami. Metaanaliza, czyli statystyczna ewaluacja dostępnych publikacji różnych badań klinicznych z użyciem witamin, przedstawiona, jako pojedyncze badanie, podsumowała wyniki suplementacji witamina C biorąc pod uwagę: zapobieganie przeziębieniom, wpływ na czas trwania i przebieg przeziębienia. Dzienna dawka witaminy C podawana uczestnikom badania wynosiła 200 mg. Jak wykazały wyniki przeglądu, z suplementacji witaminą C profitowały szczególnie osoby o dużym stopniu obciążenia fizycznego organizmu, jak również te poddane stresowi. W przypadku tych osób ryzyko przeziębienia zmniejszało się o połowę. U innych uczestników- czas trwania przeziębienia zmienił się w ocenie nieznacznie, również dodatek 200 mg witaminy C nie wpłynął znacząco na stopień zaawansowania przeziębienia.
Znając znacznie witamin dla zachowania zdrowia, nie mogę Państwo zirytować się tym przeglądem, jak również pozwolić,
by takie metaanalizy wpłynęły na zmianę zdania. Mają Państwo na pewno własne zdanie doświadczenia, co do skuteczności właściwej suplementacji w profilaktyce przeziębień. Takie medialne kampanie na temat nieskuteczności, czy wręcz szkodliwości witamin przeczą logice, podstawom wiedzy naukowej i praktyce, jednakże pozwalają ich sponsorom osiągnąć jeden cel:sianie wątpliwości w skuteczność działania substancji naturalnych, których stosowanie konkuruje z rynkiem leków.
Zespół Dr Rath Health Programs B. V.

p.s. zachęcam do zapoznania się z zasadami medycyny komórkowej Dr Ratha- www.dr-rath.com. W tym celu proszę podać adres pocztowy bym mógł każdemu Internaucie wysłać wniosek (bezpłatnie) przynależności do Koalicji Dr Ratha w Obronie Zdrowia. Wniosek, podpisany przeze mnie należy odesłać do Biura Dr Ratha w Warszawie. Otrzymamy z Biura bezpłatnie materiały informacyjne i numer członkowski, który daje nam możliwość zakupu produktów z rabatem!
Jacek Roik, www.roik.pl , tel. 14 , 655 84 49.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>