Praga: opieka paliatywna jest podstawowym prawem człowieka.

Głównym tematem 13th World Congress of the European Association for Palliative Care, który odbył się Pradze, była dostępność opieki paliatywnej rozumiana jako niezbywalne prawo człowieka. Od 30 maja do 2 czerwca 2013 r. w Pradze mówiono o obszarach, w których dostęp do opieki paliatywnej jest ograniczony oraz omawiano różne modele dostępności opieki paliatywnej. Dyskusje dotykały etycznych, prawnych, ekonomicznych, medycznych i społecznych wyzwań, którymi należy się zająć.

Jednym z tematów było leczenie bólu w opiece paliatywnej, dostępność do przeciwbólowych leków opioidowych na świecie, a także obawy związane ze stosowaniem silnych opioidów, zarówno po stronie pacjentów, jak również ich rodzin i lekarzy.

W stolicy Czech w 2012 r. powstała też tzw. Karta Praska – The Prague Charter (do pobrania – w formacie pdf). Głosi ona, że dostęp do opieki paliatywnej stanowi prawny obowiązek, potwierdzony przez konwencję ONZ, i jest traktowany jako prawo człowieka przez międzynarodowe stowarzyszenia, w oparciu o najwyższe standardy zdrowia fizycznego i psychicznego.

„W przypadkach, kiedy pacjenci cierpią z powodu silnego bólu, rządy, które nie zapewniają właściwego dostępu pacjentom i rodzinom do opieki paliatywnej, również przyczyniają się do nieludzkiego traktowania chorych i niewłaściwego leczenia. Opieka paliatywna skutecznie zmniejsza, a także zapobiega cierpieniu i może być zorganizowana przy użyciu niskich kosztów. Wciąż jeszcze rządy wielu państw na świecie nie podjęły właściwych działań w celu zapewnienia pacjentom z nieuleczalnymi chorobami, prawa dostępu do opieki paliatywnej” – wskazują autorzy Karty.

Europejskie Stowarzyszenie Opieki Paliatywnej, Międzynarodowe Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej i Paliatywnej, Światowy Sojusz Opieki Paliatywnej i Obserwatorium Praw Człowieka zauważają m.in., że opieka paliatywna może skutecznie zmniejszyć cierpienie i może być zapewniona za stosunkowo niewielkie środki finansowe.

Korzyści płynące z rozwoju opieki paliatywnej nie są ograniczone do opieki w ostatnich dniach życia (ang. end of life care), ponieważ udowodniono, iż wczesne wdrożenie opieki paliatywnej poprawia, jakość życia i zmniejsza konieczność wdrażania agresywnego i nadmiernie obciążającego chorych leczenia.

KR/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>