Pracownia uroterapeutyczna dla dzieci z rozszczepem kręgosłupa.

Pracownia uroterapeutyczna dla dzieci z rozszczepem kręgosłupa zostanie wkrótce uruchomiona w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Będzie realizować indywidualny program nauki samodzielnej toalety w sytuacji stałego korzystania z cewnika. Powstanie z inicjatywy Fundacji Spina, działającej na rzecz dzieci rodzących się z przepukliną oponowo-rdzeniową i innymi wadami wrodzonymi. W Polsce co roku rodzi się ich ok. 500. Jest to wada rozwojowa, która powoduje szereg sprzężonych dysfunkcji.

Jak podkreśliła Dominika Glomb z Fundacji, prawie wszystkie osoby z rozszczepem kręgosłupa potrzebują cewnikowania, ale system zdrowotny nie zapewnia tej opieki w wystarczającym stopniu. Cewnikowanie to mechaniczne opróżnianie pęcherza za pomocą wprowadzanego do niego cewnika.

„Nauka cewnikowania oraz higieny układu moczowego nie jest trudna, ale wymaga czasu, którego lekarze nie mają. Higiena układu moczowego jest istotna dla osób z rozszczepem kręgosłupa, gdyż gwarantuje im życie wolne od infekcji. Osoby korzystające z cewnika muszą też uwzględnić ten fakt w swoim planie dnia” – podkreśliła Glomb.

Pracownia zostanie uruchomiona 6 września. W ciągu najbliższego roku opieką pracowni zostanie objętych ponad dwudziestu małych pacjentów. Pracownia zorganizowana jest na wzór ośrodka uroterapeutycznego będącego częścią Queen Silvia Hospital w Goeteborgu. Wsparcia merytorycznego ośrodkowi udziela uroterapeutka dr Magdalena VuMinh–Arnell. Zespół prowadzący pracownię – lekarz urologii dziecięcej, pielęgniarka oraz pracownik Fundacji – zostali przeszkoleni w ośrodku uroterapeutycznym w Goeteborgu.

Powstanie pracowni jest częścią większego projektu o nazwie Go Spina, który zakłada kompleksową pomoc dzieciom z rozszczepem kręgosłupa. Jego druga część to zaopatrzenie 15 śląskich dzieci w specjalistyczny sprzęt ortopedyczny. W przedsięwzięcie zaangażowali się Norweżka Kjerstin Ovrelid Selvig i Islandczyk Orn Olaffson – doświadczeni inżynierowie ortopedyczni specjalizujący się w tworzeniu sprzętu dla dzieci z rozszczepem kręgosłupa. Ortezy czy siedziska do wózków zaprojektowane są tak, by zapewnić najlepszy efekt motoryczny i komfort. Liczy się też zdanie małego pacjenta – sprzęt będzie w kolorach i z motywami wybranymi przez dzieci.

Powstanie pracowni i zaopatrzenie w sprzęt zostanie zrealizowane dzięki środkom zebranym podczas dorocznego IV Balu Charytatywnego Wojewody Śląskiego, który odbył się w lutym tego roku. Zebrano wówczas ponad 200 tys. zł.

Cały dochód przekazano na rzecz katowickiej Fundacji Spina. Od kilku lat realizuje ona projekty kompleksowo wspomagające chore dzieci, współpracując z międzynarodowymi specjalistami, poznając najnowsze rozwiązania i wdrażając je wśród swoich podopiecznych. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>