Pracoholizm staje się coraz groźniejszym problemem.

Pracoholizm zagraża naszemu zdrowiu, rujnuje relacje z bliskimi, naraża na nieustanny stres. Zatacza coraz szersze kręgi, a dążenie do poprawy bytu sprzyja jego upowszechnieniu. Psychologowie ostrzegają i radzą jak uporać się z groźnym nałogiem współczesności. Badania przeprowadzone przez CareerBuilder pokazują, że pracoholizm staje się coraz groźniejszym problemem, który dotyka duży procent pracowników. Pracodawcy cenią tych, którzy są w stanie sprostać wzrastającym wymaganiom. To niebezpieczna tendencja, tym bardziej, że na uzależnienie od pracy podatni są szczególnie ludzie uzdolnieni i wytrwali. Pozytywne cechy stają się dla nich przekleństwem…
Ponad 50 procent badanych pracuje ponad 40 godzin tygodniowo, a czternaście procent z nich przekracza nawet granicę 50 godzin. Kolejnych 19 proc. śni o…pracy, a prawie 25 proc. z nich myśli o niej nawet po powrocie do domu.

Ludzie dotknięci pracoholizmem stopniowo spędzają coraz więcej czasu w biurach lub nie potrafią oderwać się od obowiązków zawodowych w innych sytuacjach życiowych – w domu, na urlopie, podczas zabawy z dziećmi. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym można próbować radzić sobie z problemem, a jeśli zawiodą pozostaje poprosić o pomoc specjalistów.

Zamiast natychmiastowej wizyty u psychologa, albo wstąpienia do grupy Anonimowych Pracoholików wystarczy np. wprowadzić drobną zmianę do kalendarza. Każda godzina pracy powinna być zrekompensowana elementem związanym z naszą przestrzenią życiową. Może to być czas na rozmowę z bliskimi, wyjście do kina, albo krótką chwilę sam na sam z herbatą i książką. Najważniejsze, żeby przebieg dnia zyskał trochę równowagi.

Ludzie dotknięci pracoholizmem mogą nie zauważać, że w ich życiu dzieje się coś niedobrego. Psychologowie radzą, aby rozmawiać na temat tego problemu. Zwrócenie uwagi na pewne fakty z codziennego życia może pomóc, choć badania dowodzą także, iż wielu pracoholików liczy się bardziej ze zdaniem swoich szefów niż członków rodziny. (PAP Life)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>