Praca stojąca niewskazana w okresie ciąży.

Stojąca praca nie jest wskazana w czasie ciąży, bo zbyt długie stanie może przyczyniać się do wolniejszego wzrostu płodu – sugerują badania holenderskie, które publikuje internetowe wydanie pisma „Occupational and Environmental Medicine”.
Ogólnie jednak, pracowanie do 36 godzin tygodniowo nie ma niekorzystnego wpływu na ciężarne i ich dzieci, podkreślają autorzy pracy. Jak przypominają we wstępie do artykułu, dotychczasowe obserwacje wskazują, że aktywność zawodowa kobiet ciężarnych może korzystnie wpływać na przebieg ciąży i rozwój płodu. Jednak niektóre aspekty związane z pracą w tym okresie mogą mieć negatywne skutki. Chodzi np. o narażenie na różne chemikalia, pracę zbyt długą, związaną z długim staniem, zbyt dużym wysiłkiem fizycznym lub stresem psychicznym. Z badań wynika, że czynniki te mogą zwiększać ryzyko powikłań ciąży, takich jak stan przedrzucawkowy, przedwczesny poród i urodzenie zbyt małego dziecka.

Aby to sprawdzić naukowcy z Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie monitorowali tempo wzrostu płodów u 4680 mam.

Mniej więcej w połowie ciąży kobiety udzielały informacji na temat warunków, w jakich pracują, obciążenia fizycznego w pracy – np. czy muszą coś podnosić i dźwigać, czy muszą długo stać lub chodzić, a także czy pracują wiele godzin i czy wykonują pracę zmianową.

Blisko 40 proc. kobiet spędzało wiele godzin stojąc a 45,5 proc. musiało przez długi czas chodzić. Ciężkie rzeczy podnosiło ok. 6 proc. kobiet, a ok. 4 proc. pracowało na nocne zmiany. Niemal połowa pań pracowała od 25 do 39 godzin w tygodniu, a jedna czwarta – przez ponad 40 godzin tygodniowo.

Rozwój i wzrost dzieci regularnie sprawdzano w czasie ciąży przy pomocy USG, a następnie wykonano odpowiednie pomiary po ich przyjściu na świat.

Okazało się, że praca obciążająca pod względem fizycznym lub zmianowa nie miała związku z przedwczesnym porodem i małą masą ciała dziecka po narodzinach. Ponadto, praca do 34-36 tygodnia ciąży nie miała negatywnego wpływu na rozwój płodu.

Jednak dzieci kobiet, które w pracy spędzały długie godziny stojąc, np. wykonując pracę sprzedawczyni, nauczycielki, opiekunki do dzieci, miały obwód głowy średnio o 1 cm mniejszy po przyjściu na świat. Wskazuje to na wolniejsze tempo wzrostu w łonie mamy, tłumaczą badacze.

Z kolei ciężarne, które pracowały ponad 25 godzin tygodniowo miały ogólnie mniejsze dzieci niż panie, które spędzały w pracy mniej czasu.

Dzieci urodzone przez mamy pracujące dłużej miały nie tylko o 1 cm mniejszy obwód głowy, ale też ważyły o 148 do 198 gram mniej. Te różnice można było zaobserwować już w trzecim trymestrze ciąży, podkreślają badacze.

Zdaniem autorów badań, wskazują one, że zbyt długa praca w ciąży lub praca związana z koniecznością długiego stania może negatywnie wpływać na wzrost płodu. Natomiast, ograniczenie tych czynników ryzyka może być korzystne dla zdrowia przyszłego potomstwa. (PAP)
PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>