Praca dla Amazona może zagrażać zdrowiu.

Ujawnione przez dziennikarza BBC warunki pracy w brytyjskim oddziale firmy Amazon mogą – zdaniem eksperta od stresu – zagrażać zdrowiu fizycznemu i psychicznemu pracowników. Amazon to amerykańska firma, jedna z największych prowadzących sprzedaż internetową. Pracujący dla BBC Panorama reporter Adam Littler (23 lata) zatrudnił się w magazynie firmy Amazon w Swansea (W. Brytania). Miał ze sobą kamerę, którą filmował z ukrycia to, co działo się na jego zmianach.

Jedno z takich nagrań zaprezentowano prof. Michaelowi Marmotowi, jednemu z najlepszych brytyjskich specjalistów w dziedzinie stresu związanego z pracą

Reporter przeszedł w ciągu nocy ponad 17 kilometrów. Co 33 sekundy musiał skompletować zamówienie. Magazyn, w którym pracował miał powierzchnię około 75 000 metrów kwadratowych. Trzymane w ręce urządzenie podpowiadało, jaki przedmiot włożyć do wózka, wyświetlało liczbę sekund na znalezienie każdego produktu i odliczało je. W razie popełnienia błędu piszczało. Jeśli przesyłane przez system przełożonym wyniki pracy były niezadowalające, wobec pracownika wyciągano konsekwencje. Littler twierdził, że czuł się jak bezmyślny robot. Podczas nocnej zmiany trwającej 10,5 godziny płacono mu 8,25 funta za godzinę.

Profesor Marmot uznał warunki panujące w magazynie firmy Amazon za kombinację najgorszych z możliwych szkodliwych czynników – długiego czasu pracy, wysiłku fizycznego i umysłowego. Jego zdaniem taka praca zwiększa ryzyko chorób fizycznych i psychicznych. Zbyt duży nacisk kładziony jest na wydajność – kosztem zdrowia i samopoczucia pracowników.

Przedstawiciele firmy Amazon w oficjalnym oświadczeniu zapewnili, że bezpieczeństwo pracowników jest dla nich priorytetem, a kontrolerzy nie mieli zastrzeżeń do warunków pracy. Także niezależna ekspert uznała, że praca w magazynie nie odbiega pod względem szkodliwości od zajęć w wielu innych miejscach. Obowiązujące normy są oparte na wcześniejszych doświadczeniach firmy. Osoby pracujące na nocnej zmianie pracują cztery dni w tygodniu i mają godzinną przerwę w czasie każdej zmiany. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>