Praca a ryzyko alzheimera- lepiej być aktywnym zawodowo po emeryturze!

Pozostawanie aktywnym zawodowo po osiągnięciu wieku emerytalnego może być skutecznym sposobem ochrony mózgu przed zmianami demencyjnymi, m.in. chorobą Alzheimera ? twierdzą brytyjscy badacze z Instytutu Psychiatrii Koledżu Królewskiego w Londynie na łamach International Journal of Geriatric Psychiatry. W przeprowadzonej analizie uwzględniono dane medyczne pochodzące od 1320 pacjentów z różnym zaawansowaniem demencji, w tym od 382 mężczyzn.

Zauważono, że osoby, które zdecydowały się na przejście na emeryturę w późniejszym wieku, znacznie później doświadczały zaburzeń funkcji poznawczych. Obliczono, że każdy dodatkowy rok pracy opóźniał pojawienie się zmian otępiennych o 6 tygodni. Zdaniem autorów, praca zawodowa stymuluje aktywność mózgu, co sprawia, że demencja pojawia się później. Już wcześniej w literaturze pojawiały się doniesienia o korzystnym wpływie stymulacji intelektualnej (np. rozwiązywania krzyżówek lub surfowania po Internecie) na funkcjonowanie mózgu u osób starszych.Teraz okazało się, że podobne korzyści przynosi praca zawodowa. Z drugiej jednak strony, wcześniejsze przejście na emeryturę może być związane z generalnie gorszym stanem zdrowia, np. chorowaniem na cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze, a wiadomo, że te schorzenia sprzyjają zmianom otępiennym. Badanie było sponsorowane przez brytyjską organizację Alzheimer?s Research Trust.

Tekst pochodzi z „Pulsu Medycyny”,
Puls Biznesu, pb.pl,08.06.2009 13:12

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>