PPOZ: przemyślana polityka zdrowotna poprawi dostępność do leczenia.

Właściwie określona rola podstawowej opieki zdrowotnej w systemie opieki zdrowotnej oraz przemyślana polityka zdrowotna poprawią dostęp pacjentów do leczenia – piszą lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia w komunikacie z okazji Światowego Dnia Chorego.
„Poprawy dostępności pacjentów do leczenia nie zapewni interwencyjna pomoc doraźna ministra zdrowia, a długofalowa przemyślana polityka zdrowotna na przyszłość, w której właściwe miejsce podstawowej opieki zdrowotnej, zapewni chorym pacjentom kompleksową opiekę w jak najkrótszym czasie” – podkreślili lekarze z PPOZ w komunikacie przesłanym we wtorek PAP.

Światowy Dzień Chorego to – według PPOZ – dobry moment, by „zastanowić się nad miejscem podstawowej opieki zdrowotnej w systemie, kolejkami do lekarzy wąskich specjalizacji i dostępnością pacjentów do opieki zdrowotnej”.

Jak podkreśliła prezes PPOZ Bożena Janicka, w wielu przypadkach pacjent nie może czekać w kolejce do specjalisty, więc to lekarz POZ musi diagnozować i leczyć do czasu, aż pacjent doczeka się wizyty w poradni specjalistycznej. Dodała, że w przypadku pracy lekarza w POZ „potrzebna jest wiedza w co najmniej podstawowym zakresie z wielu specjalności” oraz umiejętność natychmiastowego podejmowania decyzji.

„Dzień Chorego to również ten moment, w którym nie zapominajmy o chorych, którzy w sytuacji cierpienia, oprócz odpowiedniej terapii medycznej, potrzebują po prostu zrozumienia i zauważenia drugiej osoby potrzebującej opieki” – napisali lekarze z PPOZ. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>