Pozytywne rezultaty włoskich badań nad szczepionką przeciwko AIDS.

Pozytywne rezultaty przyniosły badania nad włoską szczepionką terapeutyczną przeciwko AIDS – poinformowali badacze, którzy przystąpili do drugiej fazy eksperymentów. Ich zdaniem preparat regeneruje system immunologiczny. Wyniki eksperymentów, jakim poddano dotychczas 87 pacjentów w wieku od 18 do 58 lat w 11 ośrodkach we Włoszech, opublikowano w piśmie naukowym „PLoS ONE”.
Badaniami kieruje Barbara Ensoli, która od 10 lat pracuje nad stworzeniem skutecznego leku na AIDS. Według ustaleń jej zespołu szczepionka działa „uderzając” w proteinę Tat, którą zawiera wirus HIV i która jest motorem umożliwiającym jego odnawianie się i szerzenie w organizmie zakażonego.

„Zobaczyliśmy, że szczepionka dociera tam, gdzie zatrzymują się lekarstwa” – powiedziała Ensoli. Podkreśliła, że lekarstwa redukują liczbę krążących cząsteczek wirusa, ale nie są w stanie ich wyeliminować, przez co chroni się on w organizmie tam, gdzie może. „Szczepionka wydaje się przywracać system immunologiczny do stanu równowagi” – wyjaśniła włoska uczona z Wyższego Instytutu Zdrowia. Według przekazanych przez nią informacji, 48 tygodni po podaniu preparatu wyniki pacjentów wciąż poprawiają się, a choroba przestaje nieść zniszczenie.

W obecnej drugiej fazie eksperymentów zaszczepionych ma zostać 160 ochotników. Na to jednak – podkreślono – potrzebne są dalsze fundusze.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>