Poznań/Otwarto drugą w Polsce pracownię CyberKnife.

Wielkopolskie Centrum Onkologii jest drugim w Polsce ośrodkiem, który umożliwia leczenie pacjentom z trudno zlokalizowanymi nowotworami, wykorzystując nowoczesną technikę CyberKnife. We wtorek w Poznaniu otwarto pracownię wyposażoną w to urządzenie. CyberKnife to cybernetyczny nóż, czyli supernowoczesna metoda radioterapii, która pozwala na precyzyjne leczenie nowotworów bez ingerencji chirurgicznej. Zastosowanie tej techniki umożliwia leczenie promieniowaniem jonizującym, m.in. guzów położonych w okolicy zdrowych tkanek, szczególnie narażonych na efekty promieniowania, unikając zarówno krótkotrwałych, jak i długotrwałych skutków ubocznych.

„To urządzenie do niezwykle precyzyjnej radioterapii, które pozwala napromieniować guzy nowotworowe, oszczędzając tkanki zdrowe. Za każdym leczeniem onkologicznym idą objawy toksyczne, ale w przypadku tego urządzenia te skutki są łagodniejsze. (…) Ważne jest to, żeby powikłania były jak najmniejsze” – powiedział w rozmowie z PAP ordynator Oddziału Radioterapii Onkologicznej i Kierownik Zakładu Radioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii prof. Piotr Milecki.

W Wielkopolskim Centrum Onkologii do dyspozycji lekarzy jest kilka urządzeń do radioterapii – typowe aparaty z opcją obrazowania, urządzenia do termoterapii i brahyterapii, urządzenie do radioterapii śródoperacyjnej, a także najnowszy nabytek szpitala, czyli CyberKnife. „Otwierając pracownię zgromadziliśmy całą paletę urządzeń do radioterapii, które różnią się swoimi zastosowaniem. Dzięki temu możemy jeszcze lepiej spersonalizować leczenie w zależności od choroby pacjenta” – powiedział prof. Milecki.

Koszt zakupu urządzenia został poniesiony przez szpital i wynosi ponad 20 mln złotych.

Pierwszy w Polsce CyberKnife uruchomiono w 2010 r. w Instytucie Onkologii w Gliwicach.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>