Poznań/Operacja guza transmitowana w internecie.

Operację guza gruczołu ślinowego, przeprowadzoną w czwartek w Klinice Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, transmitowano w internecie. W sesji uczestniczyło ponad 600 osób. Przedsięwzięcie było dwunastą sesją internetową w ramach cyklu operacji otolaryngologicznych „na żywo”, organizowanych przez klinikę. Operacja trwała dwie godziny.

„U 38-letniej kobiety z nawrotowym guzem został wypreparowany cały nerw twarzowy z bardzo licznymi rozgałęzieniami, na którym rozrastał się niezłośliwy guz o charakterze gruczolaka wielopostaciowego” – powiedział w czwartek PAP szef kliniki prof. Witold Szyfter.

Obraz przekazywany był przez kamerę makro i mikroskop operacyjny. Podczas sesji lekarze laryngolodzy zadali ponad 20 pytań. Jak ocenił prof. Szyfter świadczy to o bardzo dużym zainteresowaniu transmisją.

„Pokazaliśmy operację guza ślinianki, gdyż w Polsce obserwuje się wzmożoną zapadalność w porównaniu z poprzednimi dekadami. Nie mamy żadnych badań epidemiologicznych na ten temat. Takie badania prowadzimy, ale nie ma jeszcze żadnych wniosków” – powiedział prof. Szyfter.

Jak dodał operacja zakończyła się sukcesem. Czynność nerwu twarzowego po operacji jest w pełni zachowana. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>