Poznano geny wywołujące celiakię.

Trzynaście nowych wariantów genów, związanych z podwyższonym ryzykiem zachorowania na celiakię, opisali naukowcy z Wielkiej Brytanii na łamach pisma ?Nature Genetics?. Celiakia nazywana rzadziej enteropatią z nadwrażliwością na gluten lub chorobą trzewną to dziedziczna choroba autoimmunologiczna. U osób na nią cierpiących dochodzi do uszkodzenia wyściółki jelita cienkiego przez zawarty w zbożach gluten. Na celiakię choruje około 1 proc. ludzi na świecie. Jak dotąd jedynym skutecznym sposobem zahamowania rozwoju choroby jest ścisłe przestrzeganie diety bezglutenowej.

David van Heel wraz z kolegami z Queen Mary University w Londynie badał próbki materiału genetycznego 9 451 pacjentów chorych na celiakię i odkrył aż 13 nowych sekwencji podwyższających ryzyko tego schorzenia. Większość z nich koduje białka układu odpornościowego.

Ponadto, jak podkreślają autorzy badań, 18 z wszystkich znanych 27 genetycznych czynników ryzyka celiakii jest zaangażowanych również w inne choroby autoimmunologiczne, takie jak cukrzyca typu I oraz zapalenie kości i stawów.

PAP/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>