Poznań/ VIII Kongres Top Medical Trends.

Ok. 3 tys. lekarzy bierze udział w rozpoczynającym się w piątek w Poznaniu VIII Kongresie Top Medical Trends. Podczas kongresu lekarze mają rozmawiać o priorytetach w leczeniu, a także o wynikach najnowszych badań naukowych. „Podczas kongresu chcemy pokazać lekarzom praktykom, co w przeciągu minionego roku zdarzyło się w medycynie. W kongresie uczestniczy wielu lekarzy, co pokazuje, że ich środowisko jest głodne wiedzy. Wielu Polaków wyjeżdżających za granicę wraca do Polski, żeby się leczyć, to także świadczy o tym, że poziom naszej służby zdrowia jest coraz lepszy” – powiedział w piątek na konferencji prasowej przewodniczący Rady Naukowej Kongresu prof. Jacek Wysocki.

Specjaliści podczas spotkania prasowego zwracali uwagę na potrzebę edukacji. „Dotyczy ona zarówno lekarzy, jak i pacjentów. Nadal co trzeci chory spośród 10,5 mln nie wie, że ma nadciśnienie, choć obowiązkiem lekarza jest przeprowadzenie pomiaru ciśnienia tętniczego podczas podstawowej wizyty. Z drugiej strony pacjenci z nadciśnieniem, mimo choroby, nie zmieniają swojego trybu życia. Oczekują tabletek, które same zwalczą chorobę” – zauważyła prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego prof. Danuta Czarnecka.

Konsultant krajowy w dziedzinie dermatologii prof. Andrzej Kaszuba zwrócił uwagę na wzrost liczby chorych na nowotwory skóry, a także choroby przenoszone drogą płciową. „W porównaniu do 2012 roku odnotowano dwukrotnie wyższą liczbę chorych na kiłę” – zaznaczył prof. Kaszuba.

Jak zaznacza prof. Lidia Brydak, która jest kierownikiem krajowego ośrodka ds. grypy w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego, obecny sezon był łagodny. Jak dodała, w poprzednim sezonie zmarło 11 osób, a wcześniej 129 osób. Zwraca ona jednak uwagę na problem szczepienia wśród Polaków.

„Powinniśmy edukować Polaków i zachęcać ich do tego, żeby częściej szczepili się. Polska pod tym względem zajmuje ostatnie miejsce w Europie. Duża rola w tym lekarzy, którzy powinni rekomendować szczepienia” – przyznała prof. Brydak.

Sukcesem polskiej służby zdrowia są postępy w opiece endokrynologicznej. „Kilkanaście lat temu borykaliśmy się w kraju z niedoborem jodu wśród pacjentów, a obecnie jesteśmy stawiani za wzór walki z tym problemem” – powiedział konsultant krajowy w dziedzinie endokrynologii prof. Andrzej Lewiński.

W Kongresie Top Medical Trends, który potrwa w Poznaniu do niedzieli, bierze udział około 3 tys. osób – głównie lekarzy rodzinnych. Kongres potrwa do piątku.

Honorowy patronat nad kongresem objął prezydent RP Bronisław Komorowski. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>