Poznań: pionierska operacja serca dziecka.

Wizualizacja pola operacji przy pomocy technik 3D jest coraz częściej stosowana. W czasie zabiegu kardiochirurgicznego u sześciolatka lekarze ze Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu skrócili czas działania szkodliwego promieniowania jonizującego z 15 minut do kilku sekund. W środę (30 czerwca) podczas zabiegu ablacji (wykonywanego przez poznańską klinikę od 2007 r.) zastosowano po raz pierwszy w klinice nowoczesny trójwymiarowy sprzęt elektroanatomiczny, który pozwala stworzyć na ekranie komputera przestrzenną, wirtualną mapę serca ? pisze portal gazeta.pl. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego sprzętu nie potrzebne jest już wielokrotne prześwietlanie klatki piersiowej, podczas gdy w czasie rutynowych zabiegów dziecko narażone jest na promieniowanie przez 15, a czasem nawet 40 minut.

Jak tłumaczy prof. Waldemar Bobkowski, szef Pracowni Diagnostyki Kardiologicznej poznańskiej kliniki organizm dziecka jest bardzo wrażliwy na promieniowanie jonizujące, co wiąże się z możliwością wystąpienia powikłań.

Więcej: www.gazeta.pl

Rynek Zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>