Poznań/ Konferencja „Wyzwania współczesnej geriatrii i gerontologii”.

O problemach ludzi w wieku podeszłym będą rozmawiać w piątek i sobotę naukowcy oraz lekarze podczas Międzynarodowej Konferencji „Wyzwania współczesnej geriatrii i gerontologii”, która odbędzie się w Poznaniu. „Konferencja ma zwrócić uwagę na problemy ludzi starszych. Trzeba mówić o tym, że jest źle i można to zmienić. Ludzie w podeszłym wieku potrzebują opieki zdrowotnej, socjalnej oraz pomocy rodziny. Jeśli zwrócimy uwagę na potrzeby osób starszych, to ich sytuacja może się poprawić” – powiedziała w rozmowie z PAP Dr n. med. Anna Jakrzewska-Sawińska.

Konferencja została podzielona na 7 sesji plenarnych, w ramach których odbędą się 22 wykłady. Każdy z nich zostanie zakończony dyskusją panelową.

W spotkaniu udział wezmą naukowcy zajmujący się problematyką geriatrii oraz związaną z sytuacją osób w wieku podeszłym, a wśród nich uczeni m.in. z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu , Akademii Medycznej w Poznaniu czy Uniwersytetu Ohio. Prelegentem konferencji jest również prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Organizacji Geriatrycznych prof. Jean Pierre Michel. Ponadto zaproszeni na nią zostali przedstawiciele resortu zdrowia oraz wolontariusze z pomocy społecznej.

Uczestnicy konferencji będą rozmawiać o problemach związanych z geriatrią, takich jak życie codzienne osób starszych oraz ich aktywność ruchowa. Wśród zaplanowanych dyskusji nie zabraknie tych dotyczących żywienia, bólu i otępienia.

Podczas konferencji zaplanowano również sesję poświęconą medialności tematu. Wezmą w niej udział przedstawiciele Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, dziennikarze oraz osoby zajmujące się monitoringiem mediów.

Zdaniem dr Anny Jakrzewskiej-Sawińskiej społeczeństwo ma problem z odpowiednim traktowaniem ludzi starszych. „Młodzieży wydaje się, że to ich nie dotyczy, chwytają życie, interesują się sobą, a wkrótce spotka ich problem starości. Wtedy dopiero spojrzą inaczej na geriatrię” – przyznała.

Organizatorem spotkania jest Wielkopolskie Stowarzyszenie Wolontariuszy Opieki Paliatywnej „Hospicjum Domowe”. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>