Późna ciąża zwiększa ryzyko urodzenia dziecka z autyzmem.

Późna ciąża i komplikacje zwiększają ryzyko urodzenia dziecka z autyzmem. Potwierdziła to analiza 40 badań, której wyniki zostały opublikowane w „British Journal of Psychiatry”. Z analizy przeprowadzonej przez zespół z Harvard School of Public Health wynika, że ryzyko urodzenia dziecka autystycznego rośnie wraz z wiekiem matki, przy czym nie bez znaczenia jest również wiek ojca. Co więcej, matki dzieci autystycznych częściej krwawią podczas ciąży i częściej chorują na cukrzycę.

W ciągu ostatnich 30 lat liczba dzieci z autyzmem znacznie wzrosła, jednak według ekspertów jest to raczej związane lepszą wykrywalnością i diagnostyką. Naukowcy podkreślają, że przyczyny autyzmu nie są jednoznaczne i dlatego trudno stwierdzić, że te lub inne czynniki prenatalne są determinujące.

Zauważono jednak, że 9 z 13 badań wykazało zwiększone ryzyko urodzenia autystycznego dziecka w przypadku starszych matek, czyli grupy demograficznej, która bez wątpienia powiększyła się w ciągu ostatnich 30 lat. Ryzyko u kobiet w wieku 30 – 34 lat było o 27 proc. wyższe niż u kobiet w wieku 25 – 29 lat, a w przypadku kobiet w wieku 40 lat i więcej ryzyko było aż o 100 proc. wyższe niż u kobiet, które nie przekroczyły 30 roku życia. W przypadku ojców co pięć lat ryzyko rosło o około 4 proc.

Naukowcy podejrzewają, że może mieć to związek z wadami chromosomalnymi w komórkach jajowych starszych kobiet oraz z mutacjami spermy u starszych mężczyzn. Z badań wynika również, że cukrzyca ciężarnych, czyli każdy stan podwyższonego stężenia glukozy we krwi występujący po raz pierwszy w ciąży, dwukrotnie zwiększa ryzyko urodzenia dziecka z autyzmem, a krwawienia – nawet o 81 proc. Krwawienie w czasie ciąży może doprowadzić do niedotlenienia płodu, co z kolei odbija się na rozwoju mózgu dziecka i potencjalnie zwiększa ryzyko autyzmu.

Według naukowców najważniejszym wyzwaniem jest obecnie ustalenie wzajemnego wpływu czynników genetycznych i środowiskowych, które sprzyjają rozwojowi autyzmu. KOC

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>