Pozbycie się tłuszczu może zapobiec łagodnym zaburzeniom poznawczym.

Łagodnym zaburzeniom poznawczym, które nierzadko towarzyszą otyłości i cukrzycy, można zapobiegać za pomocą ćwiczeń i zmniejszeniu ilości brzusznej tkanki tłuszczowej – wykazały badania prowadzone na myszach, o których informuje serwis EurekAlert. Otyłość i cukrzyca blisko trzykrotnie zwiększają ryzyko łagodnych zaburzeń poznawczych, które mogą prowadzić do choroby Alzheimera. Naukowcy skupili swoją uwagę na wpływie stanu zapalnego wywołanego nadmiarem tłuszczu i cukrzycą na komórki hipokampa, strukturę mózgu odpowiedzialną za pamięć i uczenie się.

„Otyłe myszy z cukrzycą mają wysoki poziom cytokin, jak sądzimy, dlatego, że ich organizm reaguje na inwazję tłuszczu do tkanek, które nie powinny go zawierać. To prawie tak, jakby tłuszcz był zewnętrznym patogenem” – mówi prowadząca badania dr Alexis M. Stranahan z Georgia Regents University.

Cytokiny to białka wytwarzane przez komórki biorące udział w odpowiedzi immunologicznej. Po pozbyciu się przez organizm intruzów, takich jak wirusy czy bakterie, poziom cytokin powinien wrócić do normy. W przypadku osobników otyłych tłuszcz jest jednak traktowany jako intruz permanentny, przez co poziom interleukiny-1 beta utrzymuje się na wysokim poziomie. Otyłość osłabia ponadto barierę krew-mózg, ułatwiając przenikanie interleukiny-1 do mózgu – tłumaczy badaczka.

W mózgu interleukina-1 beta sprawia, że komórki mikrogleju, pełniące normalnie funkcje ochronne, zaczynają powodować dysfunkcję neuronów, sprawiając, że komórki nie są w stanie prawidłowo komunikować się ze sobą.

Badania wykazały, że u otyłych myszy ćwiczenia i chirurgiczne usunięcie tłuszczu brzusznego przyczyniło się do obniżenia poziomu interleukiny-1 beta, a tym samym zapobiegło dalszemu negatywnemu oddziaływaniu tego białka na komórki nerwowe hipokampa oraz pozwoliło na odbudowę komunikacji pomiędzy tymi komórkami. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>