Powstanie Centrum Diagnostyki Nowotworów Dziedzicznych w Szczecinie!

Pierwsze w kraju Centrum Diagnostyki Leczenia Nowotworów Dziedzicznych powstanie w Szczecinie przy wsparciu z funduszy europejskich. 3 grudnia w Pomorskiej Akademii Medycznej (PAM) w Szczecinie podpisano umowę na finansowanie przedsięwzięcia. Koszt całego przedsięwzięcia to ponad 74 mln zł; 43 mln zł pochodzą z Programu Infrastruktura i Środowisko, osiem mln zł z budżetu państwa a pozostałe 23 mln zł to wkład własny PAM, która jest właścicielem projektu.Rektor PAM prof. Przemysław Nowacki powiedział, że to unikatowa zarówno ze względu na skalę, jak i planowaną działalność inwestycja. „O ile diagnostyka i leczenie chorób układu krążenia są w naszym kraju stosunkowo dobrze rozwinięte, tak na polu walki z nowotworami trzeba jeszcze bardzo dużo zrobić, zwłaszcza w Zachodniopomorskiem” – powiedział rektor.

Centrum ma zajmować się prowadzeniem badań nad dziedzicznością chorób nowotworowych, wczesnym ich wykrywaniem w rodzinach osób, u których stwierdzono nowotwory, kompleksowym leczeniem oraz profilaktyką.

Centrum powstaje w obiektach budowanych od 1993 r. przy szpitalu klinicznym przy Unii Lubelskiej w Szczecinie. Budowa ma zakończyć się pod koniec 2011 r.

Za uzyskane pieniądze mają być ukończone prace budowlane, kompleksowo wyposażonych zostanie dziewięć sal operacyjnych z pełnym zapleczem, dwie sale wybudzeń, 10 gabinetów poradni klinicznej, izba przyjęć, Klinika Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej na 35 łóżek.

Według danych z tzw. rejestru nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie w 2007 r. na nowotwory zachorowało prawie 129 tys. Polaków. Zmarło aż 54 tys. mężczyzn i ponad 40 tys. kobiet. Najczęstszymi nowotworami są nowotwory płuc, szyjki macicy i sutka – u kobiet oraz gruczołu krokowego u mężczyzn. SZT

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>