Powstał program poprawy opieki nad dziećmi chorymi na raka!

Dwuletni „Program poprawy opieki medycznej nad dziećmi z chorobami nowotworowymi oraz podniesienia jakości ich życia” od maja będzie wdrażany w Polsce, a także w Czechach, Rumunii i na Węgrzech. W Krakowie odbyło się dwudniowe spotkanie organizacyjne krajowych konsultantów medycznych z tych czterech państw z ekspertami z Wielkiej Brytanii i USA. Program obejmuje m.in. szkolenie kadr; na ich bazie zostaną stworzone wielodyscyplinarne zespoły, które będą opiekować się małymi pacjentami przez cały okres choroby. „Dziecko z chorobą nowotworową potrzebuje wielodyscyplinarnego podejścia. To nie tylko diagnoza choroby, to nie tylko leczenie przeciwnowotworowe. Potrzebne jest także wsparcie zarówno psychologiczne, jak i socjalne” – wyjaśniła PAP kierownik Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, a zarazem wojewódzki konsultant ds. pediatrii onkologicznej dr Walentyna Balwierz.

„To nie tylko lekarz pediatra, onkolog, pielęgniarka, ale i psycholog, pracownik socjalny, nauczyciel, a także rodzice powinni być włączeni do zespołu opiekującego się dzieckiem i odpowiednio przeszkoleni, co do sposobu postępowania. Mają wspierać dziecko, a nie rozczulać się nad losem” – dodała dr Balwierz.

W praktyce ma to wyglądać tak, że w momencie zdiagnozowania u małego pacjenta choroby nowotworowej, specjalnie dla niego będzie powoływany zespół do opieki medycznej, psychologicznej i socjalnej.

„Chodzi też o to, żeby nie dublować działań. W zespole każdy powinien wiedzieć, jakie są jego zadania. Lekarz jest odpowiedzialny za diagnozę i ustalenie leczenia, pielęgniarka za realizację i opiekę nad dzieckiem. Psycholog zajmuje się rozpracowaniem problemów dziecka i rodziców, aby udzielić im pełnego wsparcia. Pracownik socjalny powinien rozpoznać trudności i możliwości pomocy socjalnej, w tym finansowej dla dziecka i jego rodziny. Zadaniem nauczyciela jest rozeznanie, na jakim etapie edukacji jest dziecko i jakie ma możliwości przyswajania wiedzy, aby przygotować mu indywidualny program nauczania” – wyjaśniła dr Balwierz.

Jak zaznaczyła lekarka, w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu funkcjonuje szkoła, działa psycholog. Podobnie jest w innych specjalistycznych placówkach w kraju. Chodzi jednak o wypracowanie bardziej indywidualnego podejścia do pacjenta, dostosowanego do jego potrzeb i sytuacji zdrowotnej oraz życiowej. System ten, po wdrożeniu programu, ma być bardziej skuteczny.

W szkoleniu, zaplanowanym na przełomie kwietnia i maja w krakowskim szpitalu, wezmą udział specjaliści z centrów onkologii z Warszawy, Lublina i Krakowa.

„Zaraz po szkoleniu zespoły wracają do swoich placówek i od razu wdrażają program. Harmonogram programu jest rozpisany na dwa lata. Po tym okresie musimy ocenić efekty działania programu” – poinformował krajowy konsultant w dziedzinie hematologii i onkologii dziecięcej, prof. Jerzy Kowalczyk.

Projekt poprawy opieki medycznej nad dziećmi z chorobami nowotworowymi w Europie Środkowej i Wschodniej powstał z inicjatywy fundacji: Project HOPE oraz Bristol-Myers Squibb.

Projekt, opracowany w oparciu o tzw. idee prowadzenia przypadku, będzie realizowany jednocześnie w Polsce, Czechach, Rumunii i na Węgrzech, bo w tych krajach programy opieki nad dziećmi z chorobami nowotworowymi są podobne.

Według specjalistów, choroby nowotworowe są jedną z najczęstszych przyczyn śmierci u dzieci i młodzieży. CZO

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>