Posłowie za wydłużeniem terminu opracowania programów kształcenia pielęgniarek.

Sejmowa komisja zdrowia pozytywnie zaopiniowała w środę projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, który wydłuża o dwa lata termin na opracowanie nowych programów kształcenia podyplomowego osób wykonujących te zawody. W 2011 r. nowelizacja ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej wyznaczyła dwuletni termin na opracowanie nowych programów kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych. Mimo że termin ten wygasa 23 sierpnia 2013 r., odpowiedzialne za opracowanie programów Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych ich nie przygotowało.

By zaradzić sytuacji, posłowie PSL zgłosili projekt nowelizacji wydłużającej termin na opracowanie nowych programów – o kolejne dwa lata. Komisja zdrowia w środę przyjęła sprawozdanie podkomisji w sprawie projektu i rekomenduje przyjęcie tej noweli z poprawkami doprecyzowującymi.

Z raportu Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych wynika, że w ostatnich trzech latach liczba absolwentów szkół pielęgniarskich (studiów zawodowych oraz szkół wyższych) wynosiła rocznie 6-7 tys. osób. Ale w tym samym okresie okręgowe rady pielęgniarek i położnych wydawały rocznie niespełna 2 tys. zaświadczeń o prawie do wykonywania zawodu, czyli tylko ok. jedna trzecia absolwentów podejmuje pracę w zawodzie.

W raporcie podkreślono, że maleje liczba pielęgniarek w Polsce – więcej osób odchodzi z zawodu, niż go podejmuje. Według prognozy w 2020 r. liczba wszystkich zarejestrowanych pielęgniarek spadnie o ponad 20 tys.

Pod względem liczby pielęgniarek zatrudnionych bezpośrednio przy opiece nad pacjentem przypadających na tysiąc mieszkańców Polska ze wskaźnikiem 7,3 jest na jednym z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej. Wyprzedają nas m.in. Dania ze wskaźnikiem na poziomie – 15,4, Norwegia – 14,4, Niemcy – 11,3, Czechy – 8,1. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>