Poranna aktywność poprawia koncentrację uczniów.

Uczniowie, którzy do szkoły chodzą pieszo lub jeżdżą na rowerze koncentrują się na lekcjach bardziej niż rówieśnicy korzystający z transportu publicznego lub podwożeni przez rodziców – informuje AFP. Naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego i Uniwersytetu Aarhus przeprowadzili badania w grupie ponad 19,5 tys. uczniów w wieku od 5 do 19 lat, którzy wypełnili kwestionariusze dotyczące m.in. posiłków spożywanych w ciągu dnia i aktywności fizycznej, a także zostali poddani testom mierzącym poziom koncentracji w szkole. Wyniki zaskoczyły naukowców, którzy zamierzali zbadać wpływ spożywania śniadania i lunchu na zdolność koncentracji podczas lekcji. Okazało się jednak, że czynniki te miały znacznie mniejsze znaczenie w porównaniu z poranną aktywnością fizyczną.

„Poziom aktywności fizycznej przed rozpoczęciem lekcji był ściśle związany z poziomem koncentracji uczniów po upływie około czterech godzin. Większość osób po ćwiczeniach czuje się bardziej rześko, jednak zaskoczeniem jest to, że efekt może utrzymywać się tak długo” – zauważa współautor raportu Niels Egelund.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>