Poradnik nt. stwardnienia guzowatego dla chorych, rodziców i opiekunów.

Wydawnictwo Lekarskie PZWL w serii „Centrum Zdrowia Dziecka poleca” wydaje nowy poradnik „Stwardnienie guzowate” autorstwa Sergiusza Jóźwiaka i Katarzyny Kotulskiej-Jóźwiak.

Jak informuje PZWL „Stwardnienie guzowate” to pierwsza książka na ten temat skierowana do chorych, ich rodziców i opiekunów. Autorzy opisują przyczyny, objawy, rodzaje badań oraz leczenie stwardnienia guzowatego. Omawiają znaczenie poradnictwa genetycznego i rolę aktywnej współpracy chorego lub jego opiekuna z lekarzem.

Poradnik zawiera także adresy i telefony kontaktowe do ośrodków, w których chorzy na stwardnienie guzowate bądź ich opiekunowie mogą szukać pomocy. Autorzy zamieścili też ważne informacje w postaci odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Słownik znajdujący się na końcu książki powinien ułatwić zrozumienie terminów medycznych, które pojawiają się w książce.

Jak czytamy we wstępie do książki: „stwardnienie guzowate jest drugą co do częstości po nerwiakowłókniakowatości typu I chorobą skórno-nerwową, przebiegającą często z padaczką i opóźnieniem rozwoju umysłowego. Na opóźnienie rozwoju umysłowego narażone są zwłaszcza dzieci, u których napady padaczkowe wystąpiły w 1. roku życia.”

Autorzy zwracają uwagę, że „niekorzystny wpływ padaczki na społeczne funkcjonowanie chorego wiąże się z gorszymi wynikami w nauce, trudnościami w znalezieniu pracy i niezdolnością do kierowania pojazdami. Rodzice chorych dzieci mają kłopoty z powierzeniem ich czasowej opiece krewnym lub przyjaciołom. Dla chorych i ich bliskich te czynniki są niekiedy równie istotne jak część napadów padaczkowych.”

DMX/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>