Popularny lek na osteoporozę spowalnia tworzenie nowej tkanki kostnej.

Kwas zoledronowy jest popularnym lekiem na osteoporozę, gdyż spowalnia utratę masy kostnej u chorych. Włoscy naukowcy odkryli teraz, że jednocześnie lek zwiększa w organizmie poziom substancji, która zatrzymuje tworzenie nowej tkanki kostnej. Wyniki swoich badan opublikowali na łamach pisma „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”. Osteoporoza jest chorobą, która charakteryzuje się postępującym ubytkiem masy kostnej, osłabieniem struktury przestrzennej kości, a co za tym idzie zwiększoną podatnością na złamania. Cierpiącym na nią pacjentom bardzo często przepisuje się leki z grupy bisfosfonianów, w tym kwas zoledronowy.

Jednak naukowcy z Uniwersytetu w Mesynie we Włoszech uważają, że taka terapia jest niewystarczająca.

„Kluczem do skutecznego leczenia osteoporozy jest zwiększenie masy kostnej u pacjenta – tłumaczy kierujący badaniem dr Antonino Catalano z Uniwersytetu w Mesynie we Włoszech. – Tymczasem kwas zoledronowy, rzeczywiście wstrzymuje utratę kości, ale jednocześnie wysyła do ciała sygnały, które zatrzymują tworzenie nowej masy kostnej. Dlatego, naszym zdaniem, konieczne jest połączenie tego leku z innymi, które powodują zwiększanie tej masy”.

W omawianym badaniu wzięło udział 40 kobiet w wieku pomenopauzalnym. Połowa z nich otrzymywała kwas zoledronowy, druga połowa – placebo. Następnie zmierzono poziom sklerostyny w organizmach pacjentek. Sklerostyna jest białkiem wydzielanym przez osteocyty (dojrzałe komórki kostne) i ma właściwości hamujące proces kościotworzenia.

Okazało się, że stężenie sklerostyny było wyraźnie większe u pań, które przyjmowały kwas zoledronowy.

Wynika z tego, jak wyjaśniają autorzy pracy, że sam kwas zoledronowy nie przynosi pożądanego efektu terapeutycznego. „Należy skojarzyć go z lekiem, który hamuje powstawanie sklerostyny – mówi dr Catalano – Jedynie taka innowacyjna terapia, łącząca kwas zoledronowy i selektywne przeciwciała blokujące sklerostynę, może skutecznie powstrzymać utratę masy kostnej i pobudzić tworzenie nowych kości”.

„Nasze odkrycie powinno stać się punktem wyjścia dla naukowców opracowujących nowe metody walki z osteoporozą” – podsumowuje badacz. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>