Poprawa leczenia głównym celem strategii walki z rakiem 2015-2024.

Polskie Towarzystwo Onkologiczne ogłosiło w czwartek w Warszawie strategię walki z rakiem w latach 2015-2024 i przekazało ją do Ministerstwa Zdrowia. Głównym założeniem programu są zmiany organizacyjne pozwalające zwiększyć skuteczność leczenia nowotworów.

 

Prof. Jacek Jassem, do niedawna prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, powiedział, że onkolodzy nie zamierzają nikomu zabierać pieniędzy na leczenie, na przykład kardiologom. „Strategia Walki z Rakiem zakłada przede wszystkim wprowadzenie zmian organizacyjnych, dzięki którym jedną czwartą środków przeznaczanych na onkologię można będzie lepiej wykorzystać z pożytkiem dla chorych” – powiedział.

Dodał, że wydajemy coraz więcej na onkologię, ale efekty leczenia poprawiają się nieadekwatnie do ponoszonych nakładów. Koszty leczenie onkologicznego już w 2011 r. przekroczyły 6 mld zł. Skuteczność leczenia chorych na nowotwory jest w Polsce o ponad 13,4 proc. mniejsza niż wynosi średnia w Unii Europejskiej. „Wyprzedzają nas również kraje o podobnym poziomie zamożności, jak na przykład Czechy” – powiedział.

Jassem przyznał, że przeprowadzanie w onkologii zmian organizacyjnych wcale nie będzie łatwe, ponieważ godzą one w interesy niektórych ośrodków, którym odpowiada obecny system finansowania świadczeń medycznych. Chodzi głównie o nadmierną hospitalizację chorych na nowotwory, która nie zawsze jest potrzebna, natomiast generuje ogromne koszty.

„Na całym świecie leczenie szpitalne zastępuje się leczeniem ambulatoryjnym i tzw. chirurgią jednego dnia, wszędzie tam gdzie jest to możliwe. Takie jest również jedno z głównych założeń Strategii Walki z Rakiem” – dodał.

Specjalista po raz kolejny opowiedział się za zniesieniem limitów świadczeń medycznych w onkologii. „W przypadku chorych na raka, wymagających jak najszybszej pomocy, są one niedopuszczalne” – podkreślił.

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki potwierdził na spotkaniu z dziennikarzami, że nie jest możliwe dofinansowanie onkologii poprzez przeniesienie środków z innej dziedziny. Podkreślił jednak, że trzeba zmienić system kontraktowania usług medycznych. Powinny być one – stwierdził – odzwierciedleniem potrzeb na świadczenia medyczne występujące w danym regionie.

„Nie może być takich sytuacji, że najpierw budowany jest szpital, a dopiero potem się okazuje, że ma trudności z zawarciem kontraktów, bo wcześniej nikt nie pytał, czy jest w ogóle zapotrzebowanie na taką placówkę w danym regionie” – powiedział Radziewicz-Winnicki. Przyznał jednak, że w onkologii muszą być tworzone ośrodki specjalizujące się w leczeniu określonego typu nowotworów, takich jak Breast Unit (raka piersi).

Jassem podkreślił, że potrzebne są ośrodki szybkiej diagnostyki medycznej. Strategia zakłada, że w ciągu 5 lat ma powstać 200—300 takich placówek. Będą one tworzone na bazie już istniejących ośrodków.

„Chorzy chcą się leczyć w pobliżu miejsca zamieszkania i trzeba im to zapewnić. W każdym ośrodku powinni być oni diagnozowani i leczeni na najwyższym, poziomie” – podkreślił Jassem. Dlatego potrzebna jest gęsta sieć ośrodków diagnostyki i terapii rozlokowanych na terenie całego kraju. Strategia przewiduje jednakowy dostęp do wysokiego poziomu leczenia. „Tak niestety nie jest, wciąż są placówki, w których nie stosuje się obowiązujących w onkologii standardów” – dodał.

Prezes Polskiej Unii Onkologii Janusz Meder przyznał, że tylko co drugi chory na nowotwór w naszym kraju leczony jest na takim poziom jak w ośrodkach onkologicznych w Europie Zachodniej i Stanów Zjednoczonych.

„Większość onkologów jest zgodna co do słuszności i założeń Strategii Walki z Rakiem. Nie ma wśród nas żadnego konfliktu w tej sprawie, różnimy się jedynie co szczegółowych rozwiązań. Wszystko jest teraz w rękach decydentów, prezydenta i premiera” – pokreślił Meder.

Radziewicz-Winnicki podkreślił, że wspiera Strategię Walki z Rakiem, która już w trakcie jej przygotowywania była konsultowana z Ministerstwem Zdrowia. Niektóre jej założenia są zbieżne z tzw. pakietem antykolejkowym, który ma usprawnić wykrywanie i leczenie chorób nowotworowych od 2015 r. Są one przedmiotem obrad sejmowej komisji zdrowia.

Jassem powiedział, że w wielu krajach cancer plan przyczynił się do poprawy skuteczności leczenia nowotworów, na przykład we Francji. Wdrożono go też w Anglii, gdzie również uzyskano poprawę efektów leczenia, natomiast nie ma jej w Walii, gdzie podobnie jak w Polsce strategii walki z rakiem jeszcze nie wprowadzono. (PAP)

zbw/ ula/ jbr/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>