Ponad 90 kardiologów wypłynęło w „Rejs dla Serca”.

Ponad 90 kardiologów i kardiochirurgów z całego kraju wypłynęło „Darem Młodzieży” w sobotę z Gdyni do Amsterdamu w „Rejs dla Serca”. Celem rejsu jest podziękowanie Holandii za ratowanie polskich dzieci z wadami serca. Koordynator rejsu, Joanna Zembala-John powiedziała PAP, że „Rejs dla Serca” jest symbolicznym podziękowaniem Holandii za największy w powojennej historii Polski program pomocy dzieciom z chorobami serca. Polscy lekarze wezmą też udział w Europejskim Kongresie Kardiologicznym w Amsterdamie.

W latach 1983-1990 w Uniwersyteckim Szpitalu im. Królowej Wilhelminy w Utrechcie, w ramach programu „Poolse Hartpatientjes Naar Nederland” zoperowano bezpłatnie ponad 400 polskich dzieci z trudnymi, złożonymi wrodzonymi wadami serca.

Na jednym z żagli jest napis w dwóch językach: „Dziękujemy ci Holandio”. Na pokładzie Daru Młodzieży w porcie w Amsterdamie zaplanowano też oficjalną uroczystość podziękowania za leczenie polskich dzieci. Holenderskim lekarzom i organizacjom, szczególnie zasłużonym w bezpłatną akcję operowania dzieci zostaną wręczone polskie odznaczenia państwowe.

Program realizowany był ze środków pochodzących z ogólnonarodowej społecznej zbiórki, pod patronatem Szpitala Uniwersyteckiego w Utrechcie, telewizji katolickiej KRO, we współpracy z Instytutem Kardiologii w Warszawie oraz Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Zembala-John zaznaczyła, że w ramach tego programu polscy lekarze i pielęgniarki zostali przeszkoleni. „W tej chwili w Polsce mamy takie umiejętności i wiedzę oraz taki sprzęt, że dzieci z wadami serca leczymy w naszym kraju” – dodała.

W trakcie postoju żaglowca „Dar Młodzieży” w portach w Gdyni i w Amsterdamie zaplanowano prezentację wystawy dokumentującej rezultaty programu. „Warto, aby ta misja wielkiej solidarności i pomocy została nie tylko ocalona od zapomnienia, ale stanowiła budujący przykład na przyszłość” – napisano w komunikacie. Zaznaczono, że „idąc za jego śladem, już dziś polska medycyna – w tym kardiologia i kardiochirurgia – pomaga innym potrzebującym chorym w rozwijających się krajach”.

Zembala-John poinformowała, że w rejsie przede wszystkim uczestniczą „młodzi, uzdolnieni kardiolodzy i kardiochirurdzy z całego kraju, z dużych i znanych ośrodków ale też i z mniejszych miast”. Chęć udziału w rejsie zgłosiło ponad dwustu lekarzy.

Do Amsterdamu żaglowiec ma dotrzeć w piątek w przyszłym tygodniu. Kongres rozpoczyna się 31 sierpnia i potrwa do 4 września. Z Holandii lekarze nie wracają „Darem Młodzieży”.

W Gdyni żaglowiec z lekarzami na pokładzie został pożegnany zgodnie z morskim ceremoniałem, z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>