Pompowa mapa Polski.

Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą www.mojacukrzyca.pl w ramach akcji „Pompowa mapa Polski” przedstawiło dane o tym ile pomp insulinowych zakupiono ze środków NFZ w 2012 roku dla osób z cukrzycą do 18. roku życia. Towarzystwo przypomina, że w ubiegłym roku NFZ kupował też pompy dla osób od 18 do 26 lat. W porównaniu do poprzednich lat zakupiono zdecydowanie więcej pomp – 1816, co daje wzrost o 15 procent. W roku 2011 – 1583 pomp, w 2010 – 1616 a w 2009 – 1553.

Nie zmienia się rozkład świadczeń. Niezmiennie w stosunku do ubiegłych lat najwięcej świadczeń w 2012 roku zrealizowano w województwie mazowieckim – 369, śląskim – 229 i wielkopolskim – 200. Najmniej od samego początku realizacji świadczenia przybywa pomp w województwie opolskim – 21 w 2012 r..

Najwięcej pomp w stosunku do ubiegłego roku przybyło w województwach małopolskim i łódzkim – ponad 40 procent.

Zdaniem organizacji, warto zwrócić uwagę na zdecydowane zwiększenie realizacji świadczenia w województwie wielkopolskim.

„W 2012 roku młodzi diabetycy z tego regionu otrzymali 200 pomp, o jedną trzecią więcej niż rok wcześniej. Podobnie w województwie kujawsko-pomorskim i dolnośląskim. Tam wzrost wyniósł 30 procent. O 20 procent więcej pomp podłączono w województwie śląskim, o 10 procent w województwie mazowieckim” – podaje organizacja.

Mimo niskiej kwoty początkowej kontraktu udało się rozliczyć i utrzymać liczbę kupowanych pomp w województwie podlaskim na takim samym poziomie jak w poprzednim roku.

Z danych przekazanych Towarzystwu przez NFZ wynika, że są miejsca, gdzie zrealizowano kontrakt w całości, w kilku nawet przekroczono zakontraktowaną kwotę, ale także w kilku miejscach znacząco nie wykorzystano zapewnionych środków.

„Biorąc pod uwagę całą kwotę zakontraktowaną oraz liczbę rozliczonych świadczeń we wszystkich województwach wykonano 93 procent zakontraktowanych środków” – podaje Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą www.mojacukrzyca.pl.

Więcej: www.mojacukrzyca.pl
AK/ Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>