Pomarszczone palce lepiej chwytają.

Dzięki marszczącej się pod wpływem wody skórze na palcach można pewniej chwytać mokre obiekty – informuje pismo „Biology Letters”. Gdy palce stóp i rąk nasiąkają wodą, pojawiają się na nich zmarszczki. Naukowcy uważali dotychczas, że jest to spowodowane przez nasiąkanie naskórka, jednak najnowsze badania dowiodły w tym procesie aktywnej roli układu nerwowego. Pod jego wpływem zaciskają się podskórne naczynia krwionośne. Udział układu nerwowego wskazywałby, że marszczenie palców ma jakiś cel. Jak wykazały eksperymenty naukowców z Newcastle University, pomarszczonymi palcami łatwiej utrzymać mokry obiekt. 20 ochotników chwytało mokre kulki i małe ołowiane ciężarki zarówno suchymi rękami, jak i rękami pomarszczonymi, moczonymi przez 30 minut w ciepłej wodzie. Pomarszczone palce pozwalały chwytać mokre przedmioty o 12 proc. szybciej. Efekt był równie wyraźny u wszystkich ochotników, niezależnie od ich sprawności manualnej.

Prawdopodobnie zmarszczki zwiększają przyczepność do mokrej powierzchni na tej samej zasadzie, co bieżnik opony. Mokra skóra może być także bardziej elastyczna i lepka.

Zadaniem naukowców ta cecha wyewoluowała u naszych przodków, bytujących w wilgotnym środowisku i szukających w nim pokarmu. Pytanie, dlaczego nasze palca nie są stale pomarszczone pozostaje na razie bez odpowiedzi. Planowane są badania na naczelnych i zwierzętach bytujących w mokrym otoczeniu.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>