Pomalidomid – nowa nadzieja dla chorych na rzadki typ chłoniaka.

Nowy lek, który niedawno został dopuszczony do stosowania w leczeniu szpiczaka mnogiego, może być szansą także dla chorych na chłoniaka centralnego układu nerwowego (CNSL) – rzadki nowotwór układu odpornościowego, wyjątkowo złośliwy i o bardzo złym rokowaniu. Obecnie trwają testy mające potwierdzić jego skuteczność w zwalczaniu tej choroby. Chłoniak centralnego układu nerwowego występuje bardzo rzadko, zwykle u osób po 60. roku życia. Rokowania pacjentów są złe – średni czas przeżycia wynosi 18-48 miesięcy. Nowotwór daje mało charakterystyczne objawy, często mylone z innymi schorzeniami: zaburzenia widzenia, bóle głowy, osłabienie, senność, nudności i wymioty, zaburzenia czucia, zaburzenia zachowania, zaburzenia czuciowo-ruchowe i bóle krzyża. Każdego roku w USA diagnozuje się około 5 tysięcy chorych na CNSL.

Naukowcy z trzech placówek należących do Mayo Clinic (na Florydzie, w Minnesocie i w Arizonie) postanowili sprawdzić, czy nowy lek – pomalidomid – który daje dobre wyniki w leczeniu szpiczaka mnogiego, mógłby skutecznie zwalczać także chłoniaka CNSL. Pierwsze testy przeprowadzone na modelach mysich wypadły pozytywnie.

„Wierzymy, że pomalidomid może być skuteczny u pacjentów chorych na CNSL, ponieważ ma dwie istotne właściwości, których brakuje większości innych leków przeciwnowotworowych: doskonale przenika do mózgu, co jest niezbędne w leczeniu guzów tego organu, oraz oddziałuje nie tylko na komórki chłoniaka, ale też na całe mikrośrodowiska guza” – tłumaczy współautor badania dr Han Tun z Mayo Clinic na Florydzie.

Jak dodaje, próby przedkliniczne z wykorzystaniem pomalidomidu są bardzo obiecujące. „Leczenie pomalidomidem chorych na chłoniaka myszy znacząco poprawiło ich przeżycie i stłumiło wzrost guza – mówi. – Obecnie trwa pierwsza faza badań klinicznych, opracowana właśnie w oparciu o te wyniki”.

Pomalidomid należy do grupy leków zwanych lekami immunomodulującymi. Jest pochodną znanego środka – talidomidu. Został dopuszczony do stosowania w leczeniu szpiczaka mnogiego w lutym 2013 roku, ale naukowcy mają nadzieję, że okaże się skuteczny również w przypadku innych nowotworów układu krwiotwórczego.(PAP)

kap/ agt/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>