Polska: szok i modlitwa!

W związku z tragiczną śmiercią prezydenta Lecha Kaczyńskiego przedstawiciele Kościoła katolickiego w Polsce wyrazili głęboki żal z powodu tragedii i wezwali do modlitwy za zmarłych. W kraju trwają już nabożeństwa w tej intencji. Z całego świata do Polski płyną kondolencje po katastrofie, jaka do tej pory nie wydarzyła się w historii naszej państwowości. Pod Smoleńskiem zginął bowiem nie tylko prezydent Lecha Kaczyński wraz z małżonką, ale również wybitni polscy politycy oraz przedstawiciele Rodzin Katyńskich, które miały uczestniczyć w obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Specjalne oświadczenie wydało Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Jak podkreślił bp Stanisław Budzik, sekretarz generalny episkopatu, w tym trudnym momencie Kościół katolicki jednoczy się z rodakami w kraju i za granicą.

?Każde polskie serce jest dziś napełnione smutkiem i bólem, ale w sposób szczególny solidaryzujemy się z tymi, którzy utracili swoich najbliższych, swoich przyjaciół. W kościołach w Polsce i poza jej granicami dzisiaj i w następne dni będziemy się modlić za Pana Prezydenta, za wszystkich, którzy zginęli w tej okropnej katastrofie. Będziemy ich polecać miłosierdziu Bożemu? ? mówił bp Budzik.

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski zauważył też, że dziś wspominamy nie tylko rocznicę zbrodni katyńskiej, ale w kraju odbywają się również obchody 5. rocznicy śmierci Jana Pawła II. ?Od czasu, kiedy umarł Jan Paweł II, odszedł do domu Ojca, nie mówimy o naszych zmarłych, że umarli, ale że odeszli do domu Ojca. A więc musimy patrzeć na to niezwykle trudne dla nas wydarzenie w perspektywie chrześcijańskiej wiary, w świetle zmartwychwstania, którego tajemnicę Kościół właśnie w tych dniach obchodzi? ? mówił bp Budzik.

?Nie ma słów, którymi można by wyrazić tę tragedię. Zginął kwiat naszego życia społecznego i politycznego ? tak na wieść o tragedii zareagował abp Kazimierz Nycz. ? Myślę, że jest to wydarzenie tragiczne w dziejach naszego państwa. Można powiedzieć, że na służbie społecznej, bo przecież jechali na uroczystości tak ważne dla Polski, na służbie społecznej zginął kwiat naszego życia społecznego, politycznego, kultury, rodzin związanych z Katyniem a więc te wszystkie wymiary trudno ogarnąć? ? powiedział metropolita warszawski.

Natomiast abp Sławoj Leszek Głódź zauważył, że ?dotknięty został tragedią cały naród, państwo, ojczyzna, a z tego bólu, łez trzeba wyciągać wnioski, żeby żyć w większym poczuciu harmonii społecznej, jedności, pokoju, modlitwy, odniesienia naszych codziennych spraw do Boga, żeby ustały te wszystkie gniewy i spory. Pośrodku niech stanie Chrystus i powie: Pokój wam? ? powiedział metropolita gdański.

Oprócz Pary Prezydenckiej w katastrofie pod Smoleńskiem zginął również biskup polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski, kapelan prezydenta ks. prał. Roman Indrzejczyk a także o. Józef Joniec ze Stowarzyszenia Parafiada. Za wszystkie ofiary już dziś w Polsce sprawowane są Msze św. m.in. w Krakowie, Warszawie, Gdańsku czy Wrocławiu. Jednocześnie przez najbliższy tydzień w kraju trwać będzie żałoba narodowa.

R. Łączny, KAI

Biuletyn Radia Watykańskiego jest rozsyłany gratis na adresy abonentów. Jak dokonać prenumeraty lub jak z niej zrezygnować informujemy na stronie www.radiovaticana.org/polski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>