Polska borówkowym potentatem.

Nie od dziś wiadomo, że w Europie słyniemy z produkcji jabłek, mleka czy tytoniu. Ale że z borówek amerykańskich? Jak się okazuje, zaraz po Hiszpanii jesteśmy jej największym producentem w Europie – podano w programie „Agrobiznes” w TVP.
Przedstawiciele grupy producenckiej Polskie Jagody przyznają, że lwia część sprzedaży przypada na Wielką Brytanię – największy rynek borówkowy w Europie. Część eksportu przypada także na kraje skandynawskie i Niemcy. Za kilogram tych owoców grupa otrzymuje ok. 6 euro. W Polsce borówka amerykańska kosztuje ok. 20 zł/kg, ale tylko na początku sezonu.

Jak argumentują przedstawiciele borówkowego biznesu, uprawa jest bardzo kosztowna i wymagająca sporej wiedzy. Inwestycja zwraca się niekiedy nawet po 10 latach. Ale to wciąż się opłaca!

Jednym z takich przykładów jest Olchowiec – mała wioska na skraju Lubelszczyzny. Jest tu tylko 100 domów, a od lipca do września przyjeżdża do pracy aż 600 osób. Bo do zebrania są borówki blisko ze 170 hektarów. Sezon już ruszył i owoców przybywa. A plantacja jest jedną z największych w Polsce – podano w „Agrobiznesie”.

Autor: Agrobiznes TVP

www.portalspozywczy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>