Polscy pacjenci na Stwardnienie Rozsiane mogą prowadzić on-line samoobserwację swojej choroby i leczenia jako pierwsi w Europie.

Częstość i charakter rzutów oraz remisji stwardnienia rozsianego (SM), a także dynamika objawów są ważną informacją dla lekarza prowadzącego. Rzuty SM mogą różnic sie od siebie szybkością rozwoju objawów (nagły lub stopniowy początek rzutu), nasileniem (ciężkie, umiarkowanie nasilone, łagodne objawy neurologiczne), a także czasem trwania (krótki np. tygodniowy lub dłuższy np. kilkutygodniowy) . Mogą także dotyczyć za każdym razem różnych układów i narządów, np. : narządu ruchu, wzroku, innym razem zaburzeń odbioru bodźców czy zaburzeń n mowy. Niestety podczas wizyty u lekarza, która odbywa się średnio co 3-6 miesiące, chory nie zawsze jest w stanie przypomnieć sobie w sposób dokładny i chronologiczny zmian, jakie zachodzić będą w jego organizmie od czasu ostatniego spotkania z lekarzem.

Dlatego pomysł notowania nasilenia objawów w skali czasu w anonimowym portalu www.TacyJakJa.pl spotkał się z dużym zainteresowaniem osób z SM, które brały udział w testowaniu e-dzienniczka, przygotowanego przez zespół portalu ˝ TacyJakJa.pl oraz Doc dr n.med. Halinę Bartosik-Psujek z Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Podobne projekty on-line dla osób chorych na SM dostępne były do tej pory tylko w USA. Portal TacyJakJa.pl jest pierwszym w Europie, który przygotował autorską wersję narzędzia pomocnego do prowadzenia samoobserwacji przez chorych na stwardnienie rozsiane.

Stwardnienie rozsiane jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną, która dotyka ludzi młodych między 20 a 40 rokiem życia . W Polsce choruje na SM okołoo 30 tys. osób.

Krystyna Zdziechowska, MD
tel. kom. 0 601 36 47 24

www.TacyJakJa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>