Polscy deputowani do Parlamentu Europejskiego podzieleni w opiniach o głosowaniu dyrektywy tytoniowej.

Polscy europosłowie są podzieleni w opiniach co do wtorkowego wyniku głosowania Parlamentu Europejskiego nad dyrektywą tytoniową. Zdania są skrajne, od uznania go za sukces, aż po porażkę. We wtorek PE przegłosował stanowisko negocjacyjne ws. dyrektywy tytoniowej. Przed głosowaniem widoczne były podziały w grupach politycznych, a pracom w PE towarzyszyły kontrowersje związane z lobbingiem koncernów tytoniowych.

Małgorzata Handzlik (PO) wynik głosowania uznała za sukces. „Po pierwsze, opakowania będą pokryte w 65 proc. ostrzeżeniami. Będą one znajdowały się na górze opakowania, tak, aby każdy konsument mógł przeczytać informację, jak niebezpieczne i szkodliwe jest palenie. Druga rzecz – mamy zachowany 8-letni okres przejściowy na papierosy mentol. Wygraliśmy papierosy typu slim. Osiągnęliśmy kompromis, choć na początku było bardzo trudno” – powiedziała PAP.

Z głosowania zadowolony jest też Bogusław Sonik (PO). „Uzyskaliśmy to, co było możliwe. Mentol został potraktowany łagodnie. (…) Ci, którzy palą i produkują mają czas, żeby się na to przygotować (na wprowadzenie zakazu dla mentoli – PAP). To jest sukces zarówno tych, którzy chcą, żeby przepisy antytytoniowe były bardzo restrykcyjne, jak i sukces Polski. To polscy producenci produkują najwięcej mentolowych i cienkich papierosów. Jednocześnie charakter prozdrowotny dyrektywy został utrzymany, poprzez wyeliminowanie w przyszłości aromatów i wszystkiego, co uatrakcyjnia papierosa” – zaznaczył.

Janusz Zemke (SLD) uważa, że wynik głosowania jest lepszy, niż można się było spodziewać. „Baliśmy się, że PE przyjmie ostre i rygorystyczne rozwiązania, (…) wyjątkowo szkodliwe dla Polski. Skończyło się nie najgorzej. Teraz rozpoczną się negocjacje” – powiedział dziennikarzom.

Negatywnie o wyniku głosowania wypowiadał się z kolei Tadeusz Cymański (Solidarna Polska). „Coś tam udało się ocalić. (…) 8-letni okres przejściowy dla mentoli to porażka. Czas biegnie bardzo szybko” – powiedział dziennikarzom. Jego zadaniem niewykluczone jest, że w negocjacjach z państwami UE nie zgodzą się one na przegłosowany okres przejściowy.

„W sposób znaczący udało się poprawić tę dyrektywę. Jest w tym duża zasługa naszej grupy EKR (Europejskich Konserwatystów i Reformatorów – PAP) , która popierała wszystkie polskie postulaty. Mimo to nie poparliśmy tej dyrektywy, bo jej niektóre rozwiązania są podszyte hipokryzją – pod pretekstem troski o zdrowie kryją się działania biznesowe i to wymierzone w polskich producentów papierosów, w szczególności mentoli, które są mniej szkodliwe a których zakaz został odsunięty w czasie” – skomentował Janusz Wojciechowski (PiS).

„Głupia, antypolska i antywolnościowa dyrektywa tytoniowa przegłosowana” – napisał z kolei po głosowaniu na twitterze europoseł Marek Migalski (PJN). Jego zdaniem ogranicza ona obywateli w ich prawach. „Ogranicza jak mają palić, co mają palić oraz ogranicza produkcję polskiego przemysłu” – powiedział dziennikarzom.

Sukcesu w wyniku głosowania nie widzi europoseł Konrad Szymański (PiS). „Sprawa okresu przejściowego we wprowadzaniu zakazu dla papierosów mentolowych to żaden zysk. Nie chodziło nam przecież o to, żeby odłożyć w czasie upadek branży tytoniowej, ale żeby ją uratować. Tak się jednak nie stało” – podkreślił. Jego zdaniem może być trudno w rozmowach PE z Radą UE wynegocjować korzystne rozwiązania ws. papierosów mentolowych.

Europosłowie we wtorkowych głosowaniach przychylili się do poprawki chadeków, by zakaz sprzedaży w UE papierosów mentolowych objąć 8-letnim okresem przejściowym oraz by nie zakazywać slimów. Opowiedzieli się też za pokryciem 65 proc. powierzchni opakowań papierosów ostrzeżeniami zdrowotnymi.

Dyrektywa tytoniowa w zamyśle KE miała zakazać sprzedaży w UE papierosów typu slim oraz papierosów smakowych, m.in. mentoli, aby zniechęcić Europejczyków do palenia.

Ze Strasburga Łukasz Osiński (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>