Połowa Europejczyków chce leczyć grypę antybiotykiem?

53% Europejczyków jest przekonanych, że antybiotyki zabijają wirusy. Takiego samego zdania jest 55% Polaków. Jeszcze więcej, bo aż 61% naszych rodaków jest przekonanych o skuteczności antybiotyków w leczeniu przeziębienia i grypy. Tak samo twierdzi 47% mieszkańców UE ? wynika z opublikowanego w piątek sondażu Eurobarometr. Grypa jest w UE najczęstszym powodem sięgania po antybiotyki, choć na tle mieszkańców innych europejskich krajów Polacy nie są tym razem w czołówce. W ciągu ostatniego roku antybiotykiem leczyła się 1/3 Polaków, podczas gdy w Unii Europejskiej ta średnia jest wyższa i wynosi 40%.

Badania pokazują również, że większa wiedza na temat antybiotyków w społeczeństwie danego kraju idzie w parze z mniejszą konsumpcją antybiotyków. Potwierdzeniem tej tezy są obywatele krajów skandynawskich oraz Niemcy, Słoweńcy i Holendrzy, którzy mają największą wiedzę na temat działania antybiotyków, a w ich krajach notuje się ich najmniejsze spożycie w przeliczeniu na liczbę mieszkańców.

Wyniki badań Eurobarometru są już znane unijnemu komisarzowi ds. zdrowia. – Antybiotyki zapoczątkowały rewolucję w medycynie: dzięki nim możemy zwalczać bakteryjne zakażenia i ocalić ludzkie życie. Jednak ich nadużywanie u ludzi i zwierząt doprowadziło do powstania organizmów odpornych na antybiotyki. Musimy zwiększyć wśród obywateli świadomość zagrożeń wynikających z niewłaściwego użycia antybiotyków ? powiedział John Dalli. Nie wiadomo jednak, czy w ślad za tą wypowiedzią podjęte zostaną jakieś konkretne i skuteczne działania.

www.mp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>