Polak współtwórcą sztucznego ramienia wzorowanego na trąbie słonia.

Zbudowane z lekkich materiałów, bioniczne ramię wzorowane na trąbie słonia skonstruował zespół naukowców z udziałem Polaka Andrzeja Grzesiaka. Urządzenie może przenosić nawet delikatne przedmioty, jak pomidory czy surowe jajka – informuje Instytut Fraunhofera.
Twórcami sztucznego ramienia są naukowcy z koncernu Festo: Peter Post i Markus Fischer oraz polski inżynier Andrzej Grzesiak z niemieckiego Instytutu Fraunhofera IPA w Stuttgarcie. W oparciu o zasady bioniki – nauki badającej funkcjonowanie organizmów żywych i możliwość zastosowania tych zasad w technice – do opracowanego manipulatora naukowcy przenieśli naturalne zasady budowy trąby słonia. Stworzyli w ten sposób unikalny system, który osiąga humanoidalną lekkość, zwinność i elastyczność.

Innowacyjność urządzenia polega na jego ogromnej elastyczności. Dzięki elastycznej sekwencji ruchu, chwytak może precyzyjnie odpowiedzieć na kontakt z ludźmi. Urządzenie może chwytać, trzymać i przenosić nawet tak delikatne przedmioty jak surowe jajka, pomidory czy szklankę wody. Jak zapewniają naukowcy z Instytutu, czyni to równie delikatnie, jak człowiek.

Bioniczne ramię może więc znaleźć zastosowanie we wszystkich dziedzinach, w których ludzie potrzebują wsparcia maszyn. „Są to nie tylko techniki medyczne, rehabilitacja i opieka osób niepełnosprawnych, ale także rolnictwo i aplikacje używane w gospodarstwach domowych? ? informuje Instytut.

Współtwórca urządzenia Andrzej Grzesiak studiował elektrotechnikę na Politechnice Wrocławskiej. Z początkiem lat 90. przeniósł się na Uniwersytet w Stuttgarcie, a po ukończeniu studiów podjął pracę w Instytucie Fraunhofera.

Za wynalazek naukowcy otrzymali m.in. „Niemiecką Nagrodę Przyszłości?, którą odebrali z rąk prezydenta Niemiec Christiana Wolffa. Przyznane im 250 tysięcy euro przeznaczyli na stypendia dla studentów uczelni technicznych.(PAP)

ekr/ krf/ tot/ jbr/

Jedna myśl nt. „Polak współtwórcą sztucznego ramienia wzorowanego na trąbie słonia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>