Polak, Profesor Hilary Koprowski twórca pierwszej na świecie szczepionki p/wirusowi polio.

Profesor Hilary Koprowski, polsko-amerykański wirusolog i immunolog, otrzymał w piątek tytuł doktora honorsis causa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Uroczystość nadania wyróżnienia była częścią rozpoczętej 28 listopada dwudniowej konferencji pt. „Szczepionki: postępy w biotechnologii roślin i mikroorganizmów, odporności antyzakaźnej i terapii antynowotworowej”, zorganizowanej z okazji obchodów 50 rocznicy pierwszego szczepienia dziecka w Polsce przeciwko polio przy użyciu doustnej szczepionki dr Koprowskiego.

Hilary Koprowski urodził się 5 grudnia 1916 roku w Warszawie. Zasłynął jako twórca pierwszej na świecie szczepionki przeciwko wirusowi polio, wywołującego chorobę Heinego-Medina. Studia medyczne ukończył na Uniwersytecie Warszawskim; nauki pobierał również w konserwatorium muzycznym w Warszawie oraz w Akademii Św. Cecylii w Rzymie. Po studiach, w roku 1939 opuścił Polskę, a od 1944 r. mieszka i pracuje w USA.
Profesor Koprowski jest autorem ponad 850 prac naukowych. Jest członkiem PAN oraz profesorem nadzwyczajnym Thomas Jefferson University w Filadelfii, gdzie kieruje Instytutem Biotechnologii i Zaawansowanej Medycyny Molekularnej oraz Centrum Neurowirusologii. Przez wiele lat był również dyrektorem Instytutu Wistara w Filadelfii. Jest założycielem Fundacji im. Koprowskich, której celem jest wspieranie rozwoju nauki w Polsce oraz rozwijanie polsko-amerykańskiej współpracy naukowej.

W 1959 Koprowski zorganizował akcję przekazania Polsce 9 mln dawek opracowanej przez siebie szczepionki przeciwko polio, dzięki czemu liczba zachorowań w naszym kraju zmniejszyła się z ponad 1000 przypadków w 1959 roku do 30 przypadków w roku 1963.

Za swoje zasługi profesor został odznaczony min. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Uśmiechu, przyznawanym przez króla Belgii Orderem du Liont, tytułem kawalera Francuskiej Legii Honorowej oraz tytułami honorowego obywatela m.st. Warszawy i Celestynowa. Jest doktorem honoris causa akademii medycznych w Poznaniu i Lublinie, Uniwersytetu Medycznego w Warszawie oraz uniwersytetów w Monachium i Helsinkach.

Prof. Marek Niemiałtowski, kierownik Katedry Nauk Przedklinicznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW i promotor doktoratu h.c. dla Koprowskiego uważa, że ten wybitny naukowiec wniósł wielki wkład „do skarbnicy wiedzy ogólnoświatowej i jest jednym z największych, obecnie żyjących, polskich uczonych, który powinien już dawno zostać uhonorowany Nagrodą Nobla, gdyż jako pierwszy opracował merytorycznie będącą kamieniem milowym w wakcynologii żywą szczepionkę przeciwko polio, technikę jej produkcji oraz skutecznie przeprowadził szczepienia w wielu krajach w świata, w tym w Polsce”.

„Przedstawiając JM Rektorowi i Senatowi SGGW, a wcześniej dziekanowi i Radzie Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, kandydaturę profesora Hilarego Koprowskiego do doktoratu honoris causa SGGW byłem przekonany, że będzie to wyjątkowy doktorat h.c. i wyjątkowa uroczystość, gdyż odnosi sie nie tylko do wybitnego naukowca, ale i do człowieka, który swoją działalnością wywiera od kilkudziesięciu lat olbrzymi wpływ na światową biomedycynę i szeroko pojętą naukę, jak również, poprzez kompozycje muzyczne i książki swojego autorstwa, daje doskonały przykład tego, że wielcy badacze są często wybitnymi humanistami – pisze w swej opinii o laureacie Niemiałtowski. – Osiągnięcia zawodowe prof. Koprowskiego ukazują dobitnie piękno oraz jedność i ciągłość nauki nie tylko we współczesnym wymiarze badawczym, ale i historycznym”.

PAP – Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>