Polacy zażywają coraz więcej narkotyków.

Polska jest jednym z niewielu krajów Europy, w których rośnie spożycie narkotyków – wynika ze sprawozdania rocznego o stanie problemu narkotykowego w Europie w 2013 r. Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA). O raporcie pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Haszysz i amfetamina skonfiskowane handlarzom przez gdyńską policję. W Polsce rosnącą popularnością cieszy się palenie konopi indyjskich, zażywanie amfetaminy i kokainy. Konsumpcja amfetaminy w Polsce rośnie we wszystkich grupach wiekowych. – Polska jest, zaraz po Belgii i Holandii, jednym z największych producentów amfetaminy w Europie. Dla Polaków jest ona tania i w miarę łatwo dostępna – mówi Klaudia Palczak, ekspert EMCDDA.

Z analiz wynika, że od 2000 r. w Polsce spada liczba osób traktujących używanie substancji nielegalnych jako czynność ryzykowną. Zdaniem ekspertów EMCDDA rosnącą popularność konopi należy traktować jako niepokojący sygnał. Tendencja wzrostowa jest także widoczna w przypadku kokainy. – Kokaina jest w Polsce nadal traktowana jako towar dla bogatych. Stąd jest tak często zastępowana amfetaminą, która bywa ponad 5-krotnie tańsza – komentuje Klaudia Palczak.

Osobnym problemem są nowe narkotyki: w zeszłym roku za pośrednictwem systemu wczesnego ostrzegania UE zgłoszono aż 73 nowe substancje psychoaktywne. Komisja Europejska przygotowała na lata 2013–2020 nową strategię w walce z narkotykami, w której kładzie nacisk właśnie na zwalczanie nowych narkotyków. Jej autorzy podkreślają znaczenie internetu, który „stał się równorzędnym rynkiem rozpowszechniania”.
Dziennik Gazeta Prawna, www.mp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>