Polacy żałują na dentystę.

Światowy Dzień Higieny Jamy Ustnej, który przypada w tym roku 20 marca, to okazja do zwrócenia uwagi na ważne tematy związane z profilaktyką stomatologiczną i dbaniem o zdrowie jamy ustnej. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez PBS na zlecenie Centrum Medycznego ENEL-MED, aktywny zawodowo Polak odwiedza dentystę raz w roku, a główną przyczyną pojawienia się w gabinecie dentystycznym jest najczęściej nagły ból zęba.

Ponad połowa aktywnych zawodowo Polaków (59%) ostatnią wizytę u dentysty odbyła w przeciągu roku. Nie jest to zadowalający wynik, biorąc pod uwagę zalecenia stomatologów, aby profilaktyczne wizyty kontrolne wykonywać przynajmniej dwa razy w roku.

Polacy nie przywiązują dużej wagi do przeglądów stomatologicznych, które są ważnym elementem prawidłowej profilaktyki jamy ustnej. Idziemy do dentysty, gdy nagle zaboli nas ząb (63%), a tylko co 4. respondent decyduje się na odwiedzenie gabinetu w celu wykonania przeglądu stomatologicznego. Do kontroli stanu jamy ustnej dwukrotnie bardziej skłonne są osoby z wykształceniem wyższym (35%) niż podstawowym i zawodowym (16%) oraz kobiety (32%) niż mężczyźni (22%).

Różnicę w nastawieniu do przeglądów widać również w kategorii wiekowej – większą wagę do profilaktyki jamy ustnej przywiązują osoby młodsze, w wieku 18-30 lat, niż osoby starsze.

Z badań wynika, że Polacy boją się dentysty. Strach przed samą wizytą w gabinecie stomatologicznym to drugi, po cenie usługi, najczęściej wymieniany czynnik wpływający na częstotliwość wizyt u stomatologa i szczególnie duża bariera wśród mężczyzn (35% wskazań). Przeszkodą jest też brak wolnego czasu (23%) oraz odległe terminy w publicznej służbie zdrowia (20%).

Jak wygląda sytuacja Polaków na tle innych krajów? Z raportu przygotowanego przez OECD wynika, że liderami pod względem średniej częstotliwości wizyt u dentysty w ciągu 12 miesięcy są Japończycy (3,2), mieszkańcy Izraela (2,3), Holendrzy i Belgowie (po 2,1), a także Czesi (1,8). Polacy odwiedzają gabinet stomatologiczny raz w roku. Rzadziej od nas do stomatologa chodzą Meksykanie (zaledwie 0,1 w ciągu 12 miesięcy), ale również Turcy (0,3), Chińczycy (0,7), Luksemburczycy (0,6) i Brytyjczycy (0,7).

Badanie „Diagnoza postaw Polaków względem wizyt u stomatologa” przeprowadzone przez PBS w ramach badania Omnibus, na reprezentatywnej próbie Polaków aktywnych zawodowo, w wieku 18-55 lat. Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów bezpośrednich CAPI w dniach 15-17.02.2013 r.
enel.pl , www.mp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>