Polacy nadal zbyt rzadko badają się na obecność wirusa HIV.

Polacy nadal zbyt rzadko badają się na obecność wirusa HIV, rzadziej niż w innych krajach UE – alarmuje Polskie Towarzystwo Naukowe AIDS, które obchodzi w tym roku 20-lecie istnienia. W czwartek z tej okazji w Krakowie rozpoczyna się IX Konferencja PTN AIDS. Według Towarzystwa zakażonych wirusem HIV jest w naszym kraju ponad 16,4 tys. osób (dane na koniec lutego 2013 r.). Podejrzewa się jednak, że osób żyjących z tym zarazkiem jest dwukrotnie więcej. Oznacza to, że co druga zakażona osoba nie zdaje sobie sprawy z infekcji. To najgorszy wynik w Unii Europejskiej – tam jest jedynie 20 proc. niewykrytych zakażeń.

Każdego miesiąca rejestruje się w Polsce przynajmniej kilkadziesiąt nowych zakażeń HIV, a w całym roku – ponad 1000. Wśród nowo zakażonych wcale nie przeważają narkomani, prostytutki i homoseksualiści, jak się powszechnie sądzi. Najszybciej rosnącą grupą zakażonych są osoby heteroseksualne.

Dr Grażyna Cholewińska, ordynator Oddziału Szpitalnego HIV w SP ZOZ Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie, zwraca uwagę, że spada udział narkomanów, ponieważ coraz rzadziej przyjmują oni narkotyki dożylnie. Rośnie natomiast odsetek osób klasyfikowanych jako MSM (od ang. male who have sex with male). Są to młodzi mężczyźni świadczący usługi seksualne innym mężczyznom.

Wirus HIV jest również „importowany” do Polski poprzez tzw. turystykę seksualną. Przenoszą go do kraju nasi rodacy, którzy wyjeżdżają do Azji oraz do Rosji, na Ukrainę i Białoruś, i uprawiają seks bez żadnych zabezpieczeń. Z tych krajów pochodzi też część prostytutek świadczących w Polsce usługi seksualne.

Europejskie biuro Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ocenia, że w Rosji jest co najmniej 0,5 mln nosicieli wirusa HIV, a w całej Europie Wschodniej oraz w Azji Centralnej – 1,4 mln. Jedynie we latach 2006-2011 liczba zakażeń w obu tych regionach zwiększyła się o prawie 0,5 mln.

W Polsce najwięcej zakażonych osób jest w wieku 20-40 lat, aż 62 proc. spośród wszystkich zakażonych nie ukończyło jeszcze 30 lat. To oni przede wszystkim powinni się badać na obecność wirusa HIV.

Polskie Towarzystwo Naukowego AIDS zaleca jednak, by lekarz rodzinny sugerował wykonanie takiego badanie każdemu pacjentowi. Nowe zakażenie wirusem HIV wykrywane jest bowiem nawet u mężczyzn i kobiet po 60. roku życia, uprawiających seks bez żadnych zabezpieczeń.

Nie należy jedynie obawiać się zakażenia wirusem HIV w szpitalu podczas transfuzji. Takie przypadki mogły mieć miejsce 20-30 lat temu. Ścisłe przepisy i restrykcyjna kontrola laboratoryjna dawców krwi sprawiły jednak, że infekcje tą drogą już się nie zdarzają.

Od lat 90. ubiegłego wieku nie odnotowano w Polsce żadnego przypadku zakażenia HIV na skutek przetoczenia krwi lub preparatów krwiopochodnych.

Zdarzają się natomiast zakażenia dziecka przez matkę będącą nosicielką wirusa HIV. Najczęściej dochodzi do tego podczas porodu, rzadziej w czasie ciąży. Aby tego uniknąć, zakażonym kobietom w ciąży podaje się leki antyretrowirusowe, co znacznie zwiększa szanse, że dziecko urodzi się bez wirusa. Zarazek trzeba jednak najpierw wykryć, dlatego wszystkim kobietom w ciąży zaleca się wykonanie testu na obecność wirusa HIV.

Test na HIV powinny wykonać również wszystkie kobiety z rakiem szyjki macicy, bo uważa się, że jest to choroba wskazująca ewentualnie na występowanie również AIDS. Zakażone mogą być też osoby, które kilka razy w roku mają zapalenie płuc, a także gruźlicę i cytomegalię w oku (są to choroby często współwystępujące u osób chorych na AIDS).

Testy w kierunku HIV można wykonać w większości laboratoriów analitycznych. Jednak eksperci sugerują, by korzystać z Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych nadzorowanych przez Krajowe Centrum ds. AIDS, których jest w Polsce ponad 30 (ich lista znajduje się na stronie internetowej Centrum).

Z tych punktów można korzystać anonimowo i bezpłatnie. Zarówno przed wykonaniem testu, jak i po nim, każdy osoba uzyska również wszelkie niezbędne informacje, a w przypadku pozytywnego wyniku może liczyć na profesjonalną poradę i wsparcie.

W razie wykrycia choroby możliwe jest skuteczne leczenie. Postęp terapii jest tak duży, że AIDS przestała być chorobą śmiertelną i stała się schorzeniem przewlekłym, podobnie jak cukrzyca.

Dr Grażyna Cholewińska zapewnia, że w naszym kraju dostępne są wszystkie leki stosowane w Europie czy w Stanach Zjednoczonych. Bezpłatny dostęp do nich mają zapewniony wszyscy chorzy, którzy otrzymują je bezpośrednio w poradniach. Dzięki temu lekarz ma regularny kontakt z pacjentem i kontroluje zażywanie leków. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>