Pokaz ekologicznych pojazdów w Paryżu.

Przed paryskim ratuszem odbywa się w tym tygodniu pokaz kilkudziesięciu ekologicznych pojazdów o napędzie elektrycznym. Jest to zwiastun automatycznych wypożyczalni takich samochodów, które zamierzają niedługo uruchomić paryskie władze. Na placu przed ratuszem rozbiła się na kilka dni swoista „wioska” pojazdów elektrycznych. Zwiedzający mogą oglądać ponad 40 różnych modeli napędzanych elektrycznie: samochodów osobowych, dostawczych, minibusów, skuterów czy rowerów wspomaganych bateriami elektrycznymi.

Niektóre modele są już używane w Europie, jak np. produkowane w Wielkiej Brytanii pojazdy dostawcze marki Modec czy niewielkie jednoosobowe wehikuły wykorzystywane przez francuską pocztę do przewozu przesyłek. Inne pokazywane pojazdy są prototypami, które wkrótce będą dostępne w sprzedaży. Rzesze zwiedzających przyciągają najnowsze modele niewielkiego samochodu osobowego francuskiej marki „Smart” i „Heuliez”.

Choć pojazdy budzą zainteresowanie, entuzjazm potencjalnych nabywców hamuje ich dość wysoka cena, mieszcząca się między 15 a 35 tysięcy tysięcy euro. „Prawda, że to niemało, ale mógłbym kupić taki samochód, żeby sprawić sobie czy bliskim przyjemność” – powiedział PAP oglądający pokaz 65-letni paryżanin Jean-Jacques, posiadacz własnego auta o tradycyjnym napędzie.

Inni widzowie, którzy nie myśleli o zakupie, zauważali jednak, że pojazdy elektryczne nie tylko ulżą zanieczyszczonemu powietrzu, ale też zredukują hałas wielkich miast.

Wystawa w Paryżu zapowiada uruchomienie w niedługim czasie systemu automatycznych wypożyczalni pojazdów elektrycznych, które są wzorowane na istniejących już w stolicy Francji podobnych wypożyczalniach rowerowych, tzw. Velibach. Władze miejskie szczycą się, że będzie to pierwsza tego typu inicjatywa w dużym mieście europejskim. Pomysł ten zrealizowano do tej pory w Ulm (Niemcy), liczącym 120 tysięcy mieszkańców.

Mer Paryża Bertrand Delanoe zapowiedział, że przetarg na dostarczenie miejskich pojazdów elektrycznych będzie ogłoszony jeszcze przed końcem tego roku. Docelowo w całym mieście i na jego peryferiach ma być wypożyczanych za niewielką opłatą 4 tysiące elektrycznych samochodów.

PAP – Nauka w Polsce, Szymon Łucyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>